Barszcz wigilijny

311
4.77
admin Barszcz wigilijny
Z uszkami grzybowymi
- To obowiązkowy punkt wigilijnego menu więc musi być naprawdę dobry! Barszcz wigilijny najlepiej smakuje z uszkami z farszem grzybowym z suszonych grzybów i cebuli. Zanim przejdziemy do przepisu, warto zapoznać się z kilkoma uwagami wstępnymi.
- Ten pyszny tradycyjny barszcz gotujemy z surowych tartych buraków. Z dodatków dajemy warzywa, jabłko oraz suszone grzyby dla smaku. Barszcz zakwaszamy octem spirytusowym. Bardzo popularnym dodatkiem do barszczu jest zakwas - sok z kiszonych buraków. Można go wykonać samemu lub kupić gotowy dobrej jakości.
- Przygotowanie barszczu nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości i uwagi. Dobrze by było aby buraki gotowały się na małym ogniu.
- W czasie gdy gotuje się barszcz możemy zacząć robić uszka (przepis na uszka z grzybami do barszczu wigilijnego).
- Wigilijny barszcz gotuje się bez wywaru mięsnego, więc może być trudno go doprawić. Ostatecznie możemy sięgnąć po koncentrat buraczany (w buteleczce) i nim spróbować doprawić zupę (kilka łyżek). Zanim to jednak zrobimy, warto odczekać 1 dzień, gdyż barszcz z czasem nabiera smaku.
- Barszcz można ugotować wcześniej, np. 1 - 2 dni wcześniej i trzymać w garnku, w lodówce. Można go też zawekować na 1 - 2 tygodnie i w zamkniętych słoikach przechowywać w lodówce.
Składniki
6 porcji
- 40 g suszonych borowików
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 3 listki laurowe, 4 ziela angielskie, 10 ziaren pieprzu
- 2 kg czerwonych buraków
- 1/2 korzenia selera
- 1 jabłko (np. szara reneta)
- 3 łyżki octu spirytusowego 10%
- sól morska (około 1/2 łyżki) i świeżo zmielony czarny pieprz (około 1 łyżeczki)
- ok. 3 łyżki cukru
- opcjonalnie: 3 goździki, kawałek kory cynamonu, kawałek gwiazdki anyżu
- warto dodać: 250 - 500 ml zakwasu (kwasu) burakowego
Przygotowanie
- Do garnka wlać 500 ml wody, wsypać suszone borowiki. Na palniku kuchenki opalić nieobraną cebulę oraz 1 ząbek czosnku.
- Cebulę i czosnek przekroić na pół i dodać do grzybów. Zagotować na umiarkowanym ogniu, następnie zmniejszyć ogień do minimum, przykryć i na minimalnym ogniu gotować przez około 25 minut (wywar ma tylko lekko mrugać a nie mocno się gotować).
- W międzyczasie dodać do wywaru liście laurowe, ziele angielskie i pieprz ziarnisty.
- Buraki i selera umyć, obrać ze skórki, następnie zetrzeć na tarce (na dużych oczkach, jak do surówki) lub posiekać w melakserze. Jabłko razem ze skórką zetrzeć na tarce.
- Starte buraki, selera i jabłko włożyć do dużego garnka (warzyw będzie dość sporo), dodać 2,5 litry wody oraz wywar z grzybami. Przykryć garnek i zagotować na minimalnym ogniu (zagotowanie ma trwać około 20 minut). W międzyczasie dodać goździki, cynamon i anyż jeśli ich używamy.
- Po zagotowaniu trzymać wywar jeszcze na minimalnym ogniu przez około 10 minut. Na koniec dodać ocet i wymieszać. Odstawić z ognia.
- Do barszczu warto dodać wywar grzybowy pozostały po uszkach (niekoniecznie cały) oraz 250 ml kwasu burakowego. Doprawić w razie potrzeby solą, pieprzem, cukrem. Dodać też świeży posiekany ząbek czosnku i zostawić na około godzinę lub do całkowitego ostudzenia. W międzyczasie można zacząć przygotowywać uszka.
- Barszcz przecedzić i schować do lodówki. Podgrzać przed podaniem, ale nie zagotowywać.
- Gorący barszcz można też wlać do słoików i po ostudzeniu schować do lodówki. Przechowywać do 2 tyg. w lodówce.
Barszcz wigilijny
Uszka z grzybami do barszczu wigilijnego