Masa makowa
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(22 głosów)
Makowiec japoński to ciasto makowe bez mąki, z dodatkiem tartych jabłek. Jabłka powodują, że ciasto jest jeszcze bardziej wilgotne i jeszcze smaczniejsze. Oryginalny przepis na makowiec japoński znajdziecie TUTAJ. Przygotowuje się go z mielonego, gotowanego maku, dodajemy bakalie a całe ciasto polewamy czekoladową polewą. Ciasto jest długo wilgotne i może długo stać w okresie świątecznym.
Poniższy przepis jest pewną wariacją na temat oryginału. Jest przygotowany z dodatkiem gotowej masy makowej (to ukłon w stronę tych, którzy nie mają czasu na dłuższe gotowanie). Można taką masę kupić gotową, ale można oczywiście zrobić samemu z tego przepisu.
Również dodajemy do niego jabłka jak i nie dodajemy mąki. Zamiast polewy czekoladowej dałam polewą kajmakową słodzoną miodem. Makowiec Można można zrobić na wcześniej upieczonym kruchym spodzie, co będzie również odstępstwem od oryginału ;)
0
22
4.73
admin Masa makowa
Domowa masa makowa z rodzynkami, orzechami oraz skórką pomarańczową
Domowa masa makowa to ugotowany oraz zmielony mak z dodatkiem cukru oraz bakalii. Wykorzystuje się ją do makowców, ciast francuskich drożdżowych i drożdżówek z masą makową. A także do muffinków makowych, tortów, serników i do tradycyjnych dań wigilijnych.
Zobacz wszystkie przepisy z makiem.
Składniki
- 250 g maku (2 szklanki)
- 50 g masła
- 50 g miodu
- 100 g cukru
- 50 g rodzynek
- 50 g orzechów włoskich
- 50 g skórki pomarańczowej
- 50 g suszonych moreli lub śliwek - opcjonalnie
- 2 łyżki likieru Amaretto lub 2 łyżeczki ekstraktu migdałowego
- 2 łyżki likieru pomarańczowego lub skórka starta z 1/2 pomarańczy
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- sok z 1 cytryny
Przygotowanie
- Mak wsypać do garnka, zalać gorącą wodą lub mlekiem (kilka centymetrów ponad poziom maku) i zagotować. Gotować przez 25 minut, od czasu do czasu mieszając.
- Odcedzić na sicie a następnie zmielić dwukrotnie w maszynce do mięsa przez najdrobniejsze sitko, tzw. makowe.
- W garnku po maku roztopić masło z miodem oraz cukrem. Dodać drobno posiekane rodzynki, orzechy, skórkę pomarańczową oraz morele lub śliwki. Mieszając chwilę razem podgrzewać.
- Odstawić z ognia, dodać zmielony mak, likiery lub ekstrakty oraz sok z cytryny. Wszystko dokładnie wymieszać. Gotowa masa powinna być wilgotna, nie może być sucha (można dodać w razie potrzeby likier lub sok z cytrusów).
Wskazówki
- Gotową masę makową można od razu wykorzystać lub przechowywać w lodówce przez tydzień, ewentualnie zamrozić na dłużej.
- Przed użyciem dobrze jest masę ocieplić w temp. pokojowej.
- Do przygotowania masy makowej można użyć suchego maku już zmielonego, dzięki czemu nie trzeba go będzie już mielić po ugotowaniu, choć trzeba go ugotować jak wyżej.