Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
![](https://www.kwestiasmaku.com/sites/v123.kwestiasmaku.com/files/pierozki-z-kapusta-i-grzybami-00.jpg)
22
4.82
admin Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierożki wigilijne z dodatkiem pieczarek - idealne do czerwonego barszczu
Składniki
około 80 sztuk
Nadzienie
- 300 - 400 g kiszonej kapusty
- około 40 g suszonych grzybów
- 500 g pieczarek
- 1 nieduża cebula
- olej, sól, czarny i biały pieprz
- szczypta majeranku
Ciasto pierogowe
- 2 szklanki mąki pszennej (np. poznańskiej, szymanowskiej)
- 1 płaska łyżeczka soli
- 1 łyżeczka masła lub 1 łyżka oleju
- 1 szklanka gorącej wody
- szczypta drożdży suszonych
Przygotowanie
Nadzienie
- Kapustę wyłożyć na sitko i dwukrotnie przepłukać chłodną wodą. Odcisnąć, włożyć do garnka, wlać 1 szklankę wody i zagotować. Gotować przez około 45 minut do miękkości, odcedzić. Ostudzoną kapustę dobrze wycisnąć i drobno posiekać.
- Grzyby suszone moczyć w 1 szklance letniej wody przez około 1/2 godziny, następnie gotować w tej samej wodzie do miękkości przez około 1/2 godziny.
- Pieczarki szybko opłukać, osuszyć i pokroić na plasterki. Odparować na gorącej patelni. Następnie dodać 2 łyżki oleju i podsmażyć dodając sól oraz czarny mielony pieprz do smaku.
- Cebulę pokroić w drobną kostkę i również poddusić w 2 łyżkach oleju na oddzielnej dużej patelni.
- Pieczarki i odcedzone grzyby drobno posiekać lub przekręcić przez maszynkę.
- Do cebuli na patelni dodać zmielone lub posiekane grzyby oraz kapustę, poddusić razem na patelni, dobrze wymieszać, doprawiając do smaku solą, białym pieprzem i szczyptą majeranku.
Ciasto pierogowe
- Na stolnicę przesiać mąkę usypując wzgórek. Zrobić w nim wgłębienie, dodać sól oraz olej. Stopniowo wlewać gorącą wodę, drugą ręką jednocześnie mieszając składniki.
- Gdy mąka wchłonie całą wodę dodać drożdże rozpuszczone w 1 łyżce ciepłej wody. Zagnieść ciasto łącząc składniki w kulę (w razie potrzeby dosypać odrobinę mąki gdyby ciasto okazało się za rzadkie lub gdy ciasto jest za suche i twarde - wlać trochę więcej ciepłej wody).
- Wyrabiać ciasto przez około 10 minut aż będzie miękkie i elastyczne. Przykryć ściereczką i odstawić na około 20 - 30 minut. Następnie podzielić je na 2 lub 3 części.
- Pierwszą część ciasta rozwałkować na cienki placek, małą szklanką wykrawać niewielkie krążki. Nakładać po małej łyżeczce farszu i formować pierożki.
- Zagotować wodę w dużym garnku, posolić i dodać 1 łyżkę oleju. Pierożki wrzucać na gotującą się wodę i gotować przez około 1-2 minuty od chwili ich wypłynięcia na powierzchnię, lub krócej jeśli ciasto będzie wcześniej miękkie, a pierożki będziemy jeszcze później podgrzewać.
- Wyławiać łyżką cedzakową i odkładać na tackę, ostudzić.