Śledzie w oleju z cebulą - śledzie wigilijne
Śledzie w oleju z cebulą - śledzie wigilijne
Śledzie na Wigilię - tradycyjny przepis na śledzie w oleju z cebulką
- Śledzie w oleju to tradycyjne danie na Wigilię, wchodzące w skład "obowiązkowych" 12 potraw na świątecznym stole.
- To podstawowy sposób przygotowania śledzi na przekąskę, rozpoczynających kolację wigilijną. Można przygotować je od podstaw ze śledzi w soli (z beczki), płucząc je w wodzie lub też z gotowych już śledzi z tacki. Poniżej opisane są dwie metody przygotowania śledzi w oleju.
- Pomimo, że są to śledzie w oleju, powinny mieć też smak octu, i tutaj można albo skrapiać gotowe już śledzie na talerzu octem lub sokiem z cytryny, ale lepiej na początku przygotowania skropić filety octem. Zamiast tego można też śledzie zalać marynatą octową i po dobie w lodówce wyjąć takie gotowe już śledzie i dalej postępować według przepisu, czyli dodać cebulę, olej i przyprawy. Pod przepisem znajduje się dokładny przepis na taką marynatę.
Składniki
- 10 filetów śledziowych - matjasów (śledzie w słonej zalewie)*
- 1/2 szklanki octu
- 3 liście laurowe
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- 1 łyżeczka ziarenek pieprzu
- 1 większa cebula pokrojona w kosteczkę
- olej roślinny (np. kujawski 3 ziarna, słonecznikowy, rzepakowy) - taki do sałatek
Przygotowanie
- Śledzie z beczki lub wiaderka ze słonej zalewy delikatnie opłukać, następnie włożyć do dużej miski z zimną wodą i wypłukać z soli, zmieniając wodę 3 lub 4 razy w ciągu godziny. Wylewać słoną wodę z moczenia i wlewać nową, aż śledzie będą odpowiednio słone (nie za słone, ale też nie całkowicie wypłukane). Pod koniec moczenia można spróbować kawałeczek filetu jak smakuje, jak mocno jest słony.
- Wlać ocet do miski i każdy filet na chwilę zanurzyć (obtoczyć) w occie. Następnie pokroić na kawałki (każdy filet na ok. 5 części).
- Cebulę pokroić w drobną kosteczkę i skropić łyżką octu.
- Układać kawałki śledzi w słoiku lub szklanej salaterce z pokrywką, przekładając cebulą, zielem, listkiem i pieprzem oraz polewając warstwy śledzi olejem. Na koniec polać dodatkowym olejem do przykrycia śledzi. Wstawić do lodówki.
Wskazówki
* lub gotowych już śledzi z tacki (np. w oleju), śledzi, których nie trzeba już płukać z soli. Takie śledzie wyjmujemy z opakowania, kroimy na kawałki i dalej postępujemy jak w powyższym przepisie, zaczynając od krótkiego obtoczenia ich w occie.
Zamiast maczać śledzie w occie, można zrobić zalewę - marynatę z octu i wody oraz przypraw. Śledzie można przechować w takiej zalewie przez 1 dobę. Następnie wyjmujemy śledzie z zalewy i dodajemy cebulę oraz olej z przyprawami jak powyżej. Jest to popularny i tradycyjny sposób na śledzie, nie tylko z cebulą i olejem, ale też do większości innych śledzi, z różnymi dodatkami. Wystarczy wyjąć śledzie z zalewy i dodać dodatki.
Zalewa octowa do śledzi:
- 5 płatów śledzi (500 g)
- 1/2 filiżanki octu
- 2 filiżanki wody
Do rondelka wlać ocet i wodę, dodać ziele angielskie, listek laurowy i zagotować, następnie gotować przez ok. 2 - 3 minuty i dokładnie ostudzić. Ostudzoną zalewą zalać śledzie wcześniej wymoczone w zimnej wodzie (przez około 40 minut lub jak opisane w powyższym przepisie, 3 razy zmieniając wodę). Osuszyć papierem, pokroić na porcje i włożyć do słoika. Zalać zalewą, zamknąć i trzymać w lodówce.
Potem śledzie wyjąć z zalewy, odsączyć, zalać olejem i odłożyć do lodówki (na ok. 3 - 4 dni). Śledzie będą dłużej stały bez cebuli, więc można ją dodać przez samym podaniem lub 1 dzień wcześniej. Cebulkę porojną przelaną wrzątkiem na sitku układamy na śledziach na półmisku i zalewamy świeżym olejem.
Przed jedzeniem 2 godziny dodać cebulę a resztę śledzi dalej przechowywać