Tarta z kiszoną kapustą, grzybami i suszonymi śliwkami
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(24 głosów)
Chciałabym zacząć od tego, że samo nadzienie do tej tarty to znakomita, tradycyjna kapusta z grzybami i śliwkami suszonymi, mogąca stanowić samodzielne danie. Mój pomysł, to podanie jej w cieście krucho - drożdżowym, w formie tarty.
Tarta jest dość spora (użyłam wysokiej na 4 cm formy na tartę). Myślę, że wystarczy dla około 10 osób po 1 kawałku. Dużo jest nadzienia, a ciasto stanowi mniejszą jej część. Tartę przygotowałam z mąki żytniej razowej i mąki semoliny. Korzystałam już z tego przepisu przy okazji Tarty z kurkami (można zrobić z borowikami, np. mrożonymi) i Tarty z botwinką. Jak widać, można przygotować ją również ze zwykłej mąki pszennej.
Do tarty polecam barszcz (koniecznie z pieczonych buraków! oraz z suszonych grzybów).
0
24
4.5
admin Tarta z kiszoną kapustą, grzybami i suszonymi śliwkami
na pełnoziarnistym kruchym spodzie
Składniki
10 porcji
Farsz
- 50 g suszonych grzybów (borowików lub podgrzybków)
- 500 g kiszonej kapusty (z tartą marchewką)
- 6 łyżek oliwy z oliwek (dałam trochę więcej)
- 2 liście laurowe i 3 ziela angielskie
- 1 łyżeczka kminku
- 170 g suszonych śliwek
- 1 cebula, pokrojona w drobną kosteczkę
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
Ciasto
- 200 g mąki*
- 60 g masła, roztopionego
- 1 jajko
- 1 torebka suszonych drożdży (7 g)
- 1/2 łyżeczki soli morskiej
Dodatki: barszcz czerwony z grzybami
* można użyć pół na pół zwykłej mąki pszennej oraz mąki razowej. Można też użyć tylko jednego rodzaju mąki.
Przygotowanie
- Grzyby opłukać i zalać 1 szklanką wody, odstawić na minimum 2 godziny (ja moczę dłużej). Wyjąć grzyby z wywaru, wywar delikatnie przelać do innego naczynia, pozbywając się zanieczyszczeń zgromadzonych na dnie. Umieścić grzyby i wywar w rondelku, zagotować. Gotować przez około 30 - 40 minut, aż grzyby będą miękkie i cała woda wyparuje. Po ostudzeniu posiekać na mniejsze kawałki, posolić i przełożyć do większej miski.
- Kapustę opłukać na sicie (jeśli jest bardzo kwaśna), odcisnąć. Włożyć do garnka z 3 łyżkami oliwy z oliwek, liśćmi laurowymi, zielem angielskim, kminkiem oraz z 1 szklanką wody. Doprawić solą i gotować pod przykryciem przez około 1 godzinę, aż kapusta będzie miękka. Ostudzić, usunąć liście laurowe i ziela angielskie, posiekać. Dodać do miski z grzybami.
- Śliwki pokroić na kawałki i przełożyć do miski z kapustą i grzybami. Jeśli śliwki są bardzo twarde, można je wcześniej namoczyć.
- Na patelni, na pozostałych 3 łyżkach oliwy zeszklić cebulę (przez około 10 minut), nie rumieniąc. Dodać do miski z grzybami, kapustą i śliwkami. Całość doprawić świeżo zmielonym czarnym pieprzem i ewentualnie solą, bardzo delikatnie przemieszać.
- Ciasto: Wysoką formę na tartę lub tortownicę** posmarować oliwą z oliwek. Mąkę przesiać do miski, dodać roztopione masło, jajko, sól, drożdże. Wyrobić ciasto, dodając w razie potrzeby kilka łyżek ciepłej wody (ja dałam około 5 - 6 łyżek). Ciasto wygniatać przez 15 minut (ja użyłam mieszadła miksera). Piekarnik nagrzać do 180 stopni.
- Odłożyć 1/4 ciasta, a resztę rozwałkować na placek, wyłożyć nim spód i boki formy. Nałożyć farsz z kapusty, grzybów i śliwek. Z odłożonej część ciasta zrobić wałeczki, które ułożyć na wierzchu tarty. Tartę ustawić na kratce w nagrzanym piekarniku i piec przez 30 minut na lekko złoty kolor. Podawać z barszczem czerwonym z grzybami.
** użyłam formy na tartę o wysokości 4 cm, średnicy dna - 22 cm, średnicy górnej krawędzi - 25 cm.