Barszcz grzybowy
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(6 głosów)
Parę sprawdzonych przepisów rodziców. Zapraszam na tradycyjne potrawy świąteczne, wśród nich m.in. sałatkę jarzynową, tymbaliki drobiowe, rybę po grecku, kutię, pieczoną szynkę, galaretę (zimne nóżki), śledzie, łazanki z kapustą i grzybami oraz gotowany schab. A na deser ciasto – kostka alpejska :-)
Kolejne tradycyjne przepisy - Tradycyjne przepisy część 2.
0
6
4.33
admin Barszcz grzybowy
Klarowna zupa grzybowa z uszkami na Wigilię
Barszcz grzybowy wigilijny to klarowna tradycyjna zupa grzybowa wigilijna (z suszonych grzybów), podawana z uszkami z farszem grzybowym lub łazankami.
Składniki
4 - 6 porcji
Barszcz grzybowy
- 1 słoik litrowy suszonych grzybów
- cebula, marchewka, pietruszka
- listek laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz
Uszka
- ugotowane grzyby i warzywa z zupy
- 3 łyżki oliwy
- 3 cebule
- mąka i zimna woda na ciasto pierogowe
Przygotowanie
Barszcz grzybowy
- Suszone grzyby opłukać, zalać zimną wodą i odstawić na noc do namoczenia. Następnego dnia dodać 2 litry wody i zagotować. Do gotujących się grzybów dodać obraną cebulę, marchewkę, pietruszkę i gotować aż będą miękkie. Pod koniec doprawić zupę solą, dodać listek laurowy i 4 ziarenka ziela angielskiego.
- Zupę przecedzić (warzywa odłożyć do farszu na uszka, cebulę wyrzucić), wywar spróbować i ewentualnie doprawić. Zrobić zasmażkę z 2 łyżek mąki (mąkę podsmażyć na patelni, mieszając drewnianą łyżką, dalej mieszając dodać 2 łyżki oliwy, odstawić do ostygnięcia). Dolewać po łyżce zupę i rozprowadzać nią zasmażkę z mąki i oliwy. Wszystko przełożyć do wywaru i zagotować.
Uszka
- Na patelni na oliwie zeszklić pokrojone w kosteczkę cebule, dodać do farszu z grzybów i warzyw. Doprawić solą, pieprzem, dobrze wyrobić łącząc wszystkie składniki.
- Zrobić ciasto pierogowe z mąki i zimnej wody (na stolnicę przesiać mąkę, zrobić kopczyk i stopniowo wlewając wodę, zagarniać mąkę do środka łącząc składniki. Zagnieść ciasto, na koniec uformować gładką kulę i wyrabiać aż będzie elastyczne i miękkie przez ok. 10 minut). Ciasto rozwałkowywać, wycinać małym kieliszkiem kółeczka, nakładać farsz, zlepiać brzegi jak na pierogi, łączyć końce pieroga i wywinąć środek w odwrotną stronę.
- Uszka gotować w osolonej wodzie, aż będą miękkie. Przygrzewać razem z zupą.
Wskazówki
- Moja mama zwykle dodaje do farszu również kapustę kiszoną. 1 kg kiszonej, opłukanej kapusty gotuje do miękkości, z dodatkiem soli, odciska i razem z grzybami przepuszcza przez maszynkę do mięsa o grubych oczkach. Dzięki temu nadzienie do pierożków nie ma typowego gorzkiego posmaku.
- Farsz grzybowy można wykorzystać też do pierogów, podawanych jako samodzielna potrawa. Ciasto na pierogi jest takie samo jak powyżej, farsz jest zwykle z grzybów i kapusty. Pierogi podawać gorące z wody, z przysmażaną na oleju cebulką. Można też przysmażać na patelni i popijać czerwonym barszczem.