Bitki wołowe
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(110 głosów)
To jedno ze sztandarowych dań kuchni polskiej dla całej rodziny, lubią je wszyscy od najmłodszego do najstarszego. Ja zwykle przygotowuję je z myślą o dzieciach i o wspólnym rodzinnym posiłku. Gotuję większą ilość, zamykam w słoiczki i przechowuję w lodówce. Wyjmuję potrzebną porcję i odgrzewam. Najlepiej smakują z tłuczonymi ziemniakami i ogórkiem kiszonym (na zdjęciu marynowane z cebulką i przyprawą curry). Bitki wołowe dołączają do kategorii dań obiadowych.
0
110
4.29
admin Bitki wołowe
Składniki
6 - 8 porcji
- 1 kg mięsa wołowego (z udźca), pokrojonego i wystekowanego
- po 1/2 łyżeczki soli i pieprzu
- przyprawa do mięsa (np. zbójnicka* eko, bez glutaminianu sodu)
- 2 łyżki oleju
- 1 ząbek czosnku
- 1 cebula
- 3 ziela angielskie
- 2 listki laurowe
- 1/2 łyżeczki majeranku
- około 1-2 łyżeczki mąki pszennej
- około 1-2 łyżeczki mąki ziemniaczanej (skrobi, cornstarch)
Do podania:
- tłuczone ziemniaki
- szczypiorek
- ogórek kiszony lub konserwowy
* lub po szczypcie przypraw, które wchodzą w jej skład: gorczyca, kolendra, kminek, ostra papryka, gałka muszkatołowa
Przygotowanie
- Mięso najlepiej zamarynować przez noc w przyprawach. W miseczce wymieszać sól, pieprz, przyprawy i olej. Przygotowaną pastą natrzeć rozbite i wystekowane mięso. Włożyć do plastikowego pojemnika lub miski, przykryć i wstawić do lodówki na całą noc.
- Przed smażeniem mięso ogrzać w temp. pokojowej. Rozgrzać patelnię, posmarować olejem i partiami obsmażać mięso z dwóch stron do lekkiego zrumienia się. Odkładać do garnka, powtarzać z resztą mięsa.
- Na koniec zrumienić czosnek pokrojony na plasterki oraz cebulę (przekroić ją na 4 części i każdą część pokroić na plasterki). Włożyć do mięsa.
- Do garnka z mięsem wlać wrzątek (do przykrycia mięsa) i zagotować. Dodać ziela angielskie, liście laurowe, majeranek. Przykryć i dusić pod przykryciem przez około 3 godziny lub do czasu aż mięso będzie miękkie. W razie potrzeby uzupełnić wodę.
- Przez sitko wsypać 1 łyżeczkę mąki pszennej i ziemniaczanej, zagotować. Sprawdzić gęstość sosu, w razie potrzeby dodać więcej mąki (również przez sitko). Pamiętajmy, że z czasem, po wystudzeniu i następnego dnia sos będzie gęstniał, zawsze można dodać więcej mąki.