Pasztet wegetariański
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(130 głosów)
Wegetariański pasztet z marchewki, soczewicy i ciecierzycy, z dodatkiem kaszy jaglanej. Doprawiony imbirem, ostrą papryką i masłem migdałowym (można też użyć masła orzechowego). Zaletą pasztetu jest to, że składniki gotuję tak aby zachować cenny wywar z gotowanych jarzyn, tzn. wszystkie warzywa (i kaszę jaglaną) gotuję do otrzymania gęstej masy i całkowitego wchłonięcia płynu. W przepisie wykorzystałam ugotowaną już ciecierzycę z puszki, ale oczywiście możemy ją sami ugotować po uprzednim namoczeniu.
0
130
4.75
admin Pasztet wegetariański
Najlepszy pasztet warzywny pełen wartościowego białka z roślin strączkowych
Pasztet warzywny z marchewki, soczewicy i ciecierzycy z dodatkiem kaszy jaglanej.
Składniki
- 500 g marchewki
- 1/3 szklanki surowej kaszy jaglanej
- 1 szklanka surowej czerwonej soczewicy
- 250 g ciecierzycy z puszki lub ugotowanej z ok. 125 g surowej
- 1 cebula
- 2 łyżki oliwy
- 1 ząbek czosnku
- 650 ml bulionu jarzynowego
- 2 jajka (w wersji wegańskiej można pominąć)
Przyprawy
- 1 łyżka startego imbiru
- 1/3 łyżeczki ostrej papryki w proszku
- 1/2 łyżeczki słodkiej papryki
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- opcjonalnie - 3 łyżki masła migdałowego lub orzechowego
Przygotowanie
- Cebulę obrać i pokroić w kosteczkę, zeszklić w garnku na oliwie. Dodać posiekany czosnek, obraną i pokrojoną na cienkie plasterki marchewkę oraz imbir. Smażyć przez ok. 2 - 3 minuty.
- Wlać 250 ml bulionu i gotować pod przykryciem przez ok. 15 minut. Następnie dodać resztę bulionu, suchą soczewicę oraz suchą kaszę jaglaną, doprawić solą, pieprzem, papryką w proszku i kurkumą.
- Gotować przez ok. 15 minut, aż składniki będą miękkie i wchłoną cały płyn. W razie potrzeby odparować. Dokładnie ostudzić.
- Odcedzoną ciecierzycę zmiksować blenderem razem z masłem migdałowym lub orzechowym jeśli ich używamy. Dodać ugotowane warzywa z kaszą jaglaną, zmiksować (można w melakserze). Na koniec dodać jajka i dokładnie wymieszać.
- Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Formę keksową wyłożyć papierem do pieczenia, napełnić masą i piec przez ok. 1 godzinę. Ostudzić przed pokrojeniem.