Zupa krem z marchewki z mlekiem migdałowym
Wegańska zupa krem z marchewki i soczewicy z dodatkiem mleka migdałowego oraz oleju migdałowego. Podawana z kaszą jaglaną i płatkami migdałów. Odpowiednia dla osób z dietą eliminacyjną, bezmleczną. Lubiana przez dzieci. Dodatkowym atutem zupy jest dodatek wyjątkowo zdrowych migdałów (w postacji płatków, mleka i oleju). Są bogatym źródłem białka i wapnia otaz wielu cennych minerałów. Nie zawierają tłuszczów nasyconych za to zdrowe tłuszcze, błonnik i kwasy omega.
Zupa doprawiona jest tylko imbirem, ale nie jest on raczej dominujący, łagodzi go dodatek mleka migdałowego. Uprzedzę Wasze pytania i podpowiem, że zupę można zrobić w wersji ze zwykłym mlekiem krowim i oliwą extra vergine lub masłem zamiast produktów migdałowych.
0
20
4.55
admin Zupa krem z marchewki z mlekiem migdałowym
Składniki
2 porcje
- 2 łyżki oleju migdałowego (lub oliwy lub masła klarowanego)
- 1 cebula
- 500 g marchewki
- 1 łyżka tartego imbiru (można pominąć w wersji dla dzieci)
- 2/3 szklanki czerwonej soczewicy
- 500 ml bulionu jarzynowego
- 1 szklanka mleka migdałowego (lub innego dowolnego)
Propozycja podania:
- kasza jaglana ugotowana na sypko*
- płatki migdałowe
- kolendra lub natka
- olej migdałowy
Przygotowanie
- Na oleju zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę. Dodać obraną i pokrojoną na niezbyt grube plasterki marchewkę. Doprawić solą i smażyć co chwilę mieszając przez ok. 10 minut, dodać połowę startego imbiru i soczewicę i mieszając smażyć przez ok. 2 minuty.
- Wlać bulion i gotować pod uchyloną pokrywą przez ok. 15 minut lub do miękkości. Zmiksować na gładki krem razem z resztą imbiru. Dodać mleko migdałowe i ponownie zmiksować. Doprawić solą w razie potrzeby. Podawać z kaszą jaglaną, zrumienionymi płatkami migdałów, posiekaną zieleniną i olejem migdałowym.
Wskazówki
* Jak ugotować kaszę jaglaną na sypko:
- na dno garnka wsypać kaszę jaglaną, rozprowadzić równą warstwą na powierzchni. Podgrzewać przez ok. 2 minuty aż kasza wyraźnie się podgrzeje, będzie gorąca i uprażona (można 1-2 razy przemieszać). Wówczas wlać wodę i gotować przez ok. 10 - 15 minut do miękkości kaszy i wchłonięcia całego płynu. Tak ugotowana kasza będzie sypka i nie będzie się sklejać. Do gotującej się kaszy można dodać łyżkę masła lub oliwy, doprawić solą i pieprzem.