Ciasto Marlenka
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(2 głosów)
Ciasto Marlenka to pyszne miodowe ciasto (rodzaj miodownika) przekładane masą budyniowo - kajmakową. Idealne na Święta ale również na inne rodzinne okoliczności, gdyż jest dość efektowne, wysokie (6 blatów) i podzielne. Łatwe do zrobienia!
Wierzch dekorujemy polewą czekoladową oraz posypką (z rozkruszonego pierniczka, resztek ciasta obkrojonego zaraz po upieczeniu czy orzechów).
Można je zrobić z wyprzedzeniem, gdyż blaty z czasem miękną i "dojrzewają". Ciasto dobre jest jednak już następnego dnia.
10
2
5
kwestiasmaku Ciasto Marlenka
Sześć blatów miodowego ciasta przekładanych kremem kajmakowym
Ciasto Marlenka to pyszne miodowe ciasto (rodzaj miodownika) przekładane masą kajmakową. Idealne na Święta ale również na inne rodzinne okoliczności, gdyż jest dość efektowne, wysokie i podzielne. Można je zrobić z wyprzedzeniem 2 - 3 dniowym, gdyż blaty z czasem miękną i "dojrzewają", choć bardzo dobre jest również już na drugi dzień ;)
Składniki
Ciasto miodowe
- 1 płaska łyżka sody oczyszczonej
- 1 łyżka octu
- 120 g masła
- 3 łyżki miodu
- 250 g cukru pudru
- 2 jajka
- 600 g mąki pszennej
Masa budyniowo-kajmakowa
- 500 ml mleka
- 1 budyń waniliowy bez cukru
- 250 g masła
- 200 g masy kajmakowej, krówkowej (1/2 puszki)
Wierzch
- 50 g ciemnej czekolady
- 60 ml śmietanki
- posypka np. resztki ciasta miodowego lub zmielone pierniki lub orzechy
Przygotowanie
Ciasto miodowe
- Sodę oczyszczoną wymieszać z octem.
- Masło roztopić w garnku, dodać miód oraz cukier puder i cały czas mieszając gotować przez ok. 2 - 3 minuty, aż masa będzie miała jasnożółty kolor.
- Dodać rozpuszczoną sodę z octem ciągle mieszając. Gotować na mniejszym ogniu co chwilę mieszając, aż masa stanie się pomarańczowa (zajmie to ok. 4 - 5 minut).
- Odstawić z ognia, przelać do dużej miski i studzić przez 5 minut, w międzyczasie co chwilę zamieszać.
- Dodać jajka i zacząć mieszać szybko łyżką, następnie dodać mąkę i dalej kontynuować mieszanie, aż składniki zaczną się łączyć ze sobą. Wówczas wyłożyć je na stolnicę i połączyć (zagnieść) dłońmi w jednolite i gładkie ciasto.
- Podzielić na 6 części. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C.
- Każdą część ciasta rozwałkować na placek ok. 20 x 25 cm, najlepiej bezpośrednio na arkuszach papieru do pieczenia. Można przyciąć wystające i krzywe brzegi ciasta w razie potrzeby, położyć z powrotem na placek i wwałkować z powrotem w ciasto.
- Położyć pierwszy arkusz z plackiem na blachę z wyposażenia piekarnika i wstawić do piekarnika na 5 minut (piec na złoty kolor). Po upieczeniu zdjąć papier z ciastem i odłożyć na blat do ostudzenia. Upiec tak samo resztę placków.
Masa budyniowo-kajmakowa
- Budyń ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, ale pomijając cukier i pamiętając o porządnym zagotowaniu mleka przed dodaniem budyniu jak i po jego dodaniu i rozmieszaniu.
- Gotowy budyń przełożyć do czystej miski, na wierzchu położyć folię spożywczą i całkowicie ostudzić do temp. pokojowej.
- Masło pokroić w kostkę i odłożyć na pół godziny aby się ogrzało. Ubić na puszysto, następnie zmiksować z masą kajmakową i na koniec z budyniem.
Przełożenie
- Ostudzone ciasto przekładać masą, blaty układając w formie np. blaszce do pieczenia o odpowiednich wymiarach. Ostatni blat również posmarować masą.
- Wierzch udekorować polewą: zagotować śmietankę, odstawić z ognia, dodać kosteczki czekolady i mieszać do rozpuszczenia.
- Posypać zmielonymi pierczniczkami lub obkrojonymi brzegami ciasta (również rozdrobnionymi) lub uprażonymi i posiekanymi orzechami.
- Przykryć i odstawić w chłodne miejsce na noc. Ciasto można zrobić wcześniej, będzie dobre przez tydzień.
- Ciasto Marlenka
- Ciasto Marlenka