Mazurek migdałowy
Święta Wielkanocne już tuż tuż, a wiem, że wiele z Was z odpowiednim wyprzedzeniem planuje menu na wielkanocny stół. Mazurek migdałowy dołącza do przebogatej, wielokrotnie sprawdzonej bazy przepisów wielkanocnych. Dodatkowym atutem moich przepisów jest to, że wzbogacone są o niezależne opinie użytkowników i ich oceny. Pamiętajcie też, że przy każdym przepisie na Kwestii Smaku jest przycisk "NIE WYGASZAJ" ekranu, podczas gotowania to znacznie ułatwi Wam pracę.
Wracając do mazurka... Zrobiłam go w okrągłej formie do pieczenia, metalowej, z wyjmowanym dnem, ale można też użyć formy prostokątnej 20 x 30 cm. Ciasta jest wystarczająco dużo dla licznych gości. Kruchy, rozpływający się w ustach maślany spód, pokryty warstwą ubitych białek z dodatkiem mielonych migdałów, oraz dekoracja z polewy z białej czekolady. Płatki migdałowe będą dodatkowym atutem mazurka.
0
3
5
kwestiasmaku Mazurek migdałowy
Mazurek wielkanocny z migdałami
Prosty do przygotowania i pyszny mazurek na kruchym spodzie, z bezą migdałową i polewą z białej czekolady.
Jeśli szukacie przepisu na tartę migdałową, to ten przepis też się sprawdzi! Wówczas wystarczy po prostu pominąć ozdoby wielkanocne ;-)
Składniki
Spód
- 250 g mąki
- 50 g (1/3 szklanki) cukru pudru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 150 g masła (zimnego)
- 3 żółtka (białka zachować do bezy)
Beza migdałowa
- 3 białka
- 80 g (1/2 szklanki) cukru pudru
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
- 130 g mielonych migdałów (mąki migdałowej)
- 50 g płatków migdałów
Polewa
- 2 łyżki śmietanki 30%
- 1 łyżeczka aromatu migdałowego
- 90 - 100 g białej czekolady
- gotowe dekoracje wielkanocne (dla chętnych)
Przygotowanie
Spód
- Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Przygotować formę o średnicy 28 cm (np. blaszaną z wyjmowanym dnem).
- Zagnieść ciasto kruche: na stolnicę lub do misy robota wsypać mąkę, dodać cukier puder, proszek do pieczenia oraz zimne masło pokrojone na kawałeczki. Siekać składniki na drobną kruszonkę lub miksować mieszadłem miksera.
- Dodać żółtka i połączyć składniki w jednolite ciasto (w razie potrzeby można dodać odrobinę zimnej wody do połączenia składników). Uformować gładką kulę.
- Ciasto wyłożyć na posypany mąką blat i rozwałkować na placek nieco większy od formy (podsypać mąką w razie potrzeby).
- Przenieść ciasto na wałku i wyłożyć nim spód oraz boki formy. Ciasto na dnie podziurkować widelcem i do czasu nagrzania piekarnika trzymać w lodówce.
- Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 15 minut. W międzyczasie zacząć przygotowywać bezę migdałową.
Beza migdałowa
- Białka ubić na sztywno, następnie stopniowo po łyżce dodawać cukier puder cały czas ubijając białka, przez ok. 4 minuty.
- Dodać skrobię ziemniaczaną i mielone migdały (mąkę migdałową) i wymieszać łyżką lub szpatułką.
- Wyłożyć na podpieczony spód (może być prosto z piekarnika) i wyrównać powierzchnię. Posypać płatkami migdałów i piec dalej przez 10 minut w 180 stopniach C.
- Wyjąć z piekarnika i udekorować polewą: podgrzać śmietankę w garnuszku, odstawić z ognia i dodać aromat migdałowy oraz połamaną na kosteczki czekoladę, mieszać do rozpuszczenia.
Wskazówki
Mazurek można upiec w formie okrągłej, metalowej, jak na tartę (z ruchomym dnem) lub innej formie o zbliżonej powierzchni, również w innym kształcie np. prostokąta.
- Mazurek migdałowy
- Mazurek migdałowy