Grzyby marynowane
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(31 głosów)
Grzyby marynowane w occie to chyba jeden z najpopularniejszych sposobów na przetwory z grzybów na zimę. Podaje się je do wędlin i pasztetów, stanowią też składnik sosu tatarskiego. Z całego grzybobrania wybieramy najmniejsze okazy podgrzybków, borowików, kurek, maślaków i kozaków. Duże okazy borowików i podgrzybków są świetne na suszenie, natomiast średnie borowiki, kurki i podgrzybki będą składnikiem pysznego sosu grzybowego.
0
31
4.97
kwestiasmaku Grzyby marynowane
Grzyby leśne w zalewie octowej z dodatkiem przypraw
Do marynowania polecam używać małych i jędrnych borowików, podgrzybków, kurek, maślaków, rydzy, opieńków i kozaków. Można użyć jednego rodzaju grzybów lub mieszanych. Zalewa octowa to mieszanka wody i octu w proporcji 4:1 plus przyprawy.
Składniki
- 2 kg grzybów
- 1 cebula
Zalewa octowa do grzybów marynowanych
- 4 szklanki wody
- 1 szklanka octu 10%
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżeczki soli
- 8 ziaren ziela angielskiego
- 4 liście laurowe
- 1 łyżka gorczycy
- 1 łyżka ziaren pieprzu
Przygotowanie
- Grzyby dokładnie oczyścić i opłukać. Większe pokroić na mniejsze kawałki. Cebulę obrać, pokroić na ćwiartki a następnie na plasterki.
- Przygotować zalewę octową: zagotować składniki w garnku, tzn. wodę, ocet, cukier i sól oraz ziela angielskie, liście laurowe, gorczycę i pieprz.
- Obgotować grzyby i cebulę: zagotować duży garnek z wodą, wrzucić grzyby i cebulę, gotować przez ok. 5 minut.
- Odcedzić i włożyć do suchych słoiczków (najlepiej wcześniej wyparzonych i osuszonych), wypełniając je do około 3/4 objętości.
- Zalać wrzącą zalewą wraz z przyprawami, rozłożonymi mniej więcej po równo do każdego słoika. Od razu zakręcić pokrywkami. Odwrócić do góry dnem i zostawić do ostudzenia.
- Znów odwrócić i odstawić do spiżarki lub piwnicy.
Wskazówki
Marynowane grzyby można wykorzystać między innymi do sosu tatarskiego.
- Grzyby marynowane