Żurek wielkanocny
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(56 głosów)
Moja tegoroczna propozycja na Wielkanocną zupę :-) Oczywiście świetna także na każdą inną okazję, na obiad w tygodniu czy na niedzielę. Konkretna porcja (dla min. 6 osób) pysznego, idealnie doprawionego żurku, nie za kwaśnego, nie za gęstego. Dzieci zawsze się nim zajadają. Gorącą zupę można przelać do słoików, zakręcić i po ostudzeniu przechowywać w lodówce do 3 dni. Jeśli nie macie czasu na gotowanie zupy w święta, skorzystajcie z tej opcji i przygotujcie tę potrawę wcześniej.
Zupę gotuję na wędzonych kościach wieprzowych (możecie użyć żeberek aby było więcej mięsa), dodaję kiełbasę (białą i wiejską - wędzoną), oraz żurek - zakwas. Wywar gotuję na warzywach. Polecam Wam ten prosty i intuicyjny przepis na pyszny świąteczny żurek!
0
56
4.79
kwestiasmaku Żurek wielkanocny
Żurek z białą kiełbasą, ziemniakami i jajkiem
Żurek wielkanocny, wyśmienity, na wędzonce. Z dwoma rodzajami kiełbasy, białą i wiejską, podawany z jajkiem i ziemniakami.
Składniki
6 porcji
- 3 i 1/2 litra wody
- 300 g boczku wędzonego lub 500 g wędzonych kości wieprzowych lub żeberek
- włoszczyzna: 1 cebula, 1 marchewka, 1 pietruszka, 1/4 selera, kawałek pora
- przyprawy: 1 łyżeczka soli + 1/2 łyżeczki pieprzu, 2 liście laurowe, 4 ziela angielskie, 1 łyżeczka suszonego majeranku
- 500 g białej kiełbasy (surowej lub parzonej)
- 300 g kiełbasy wiejskiej
- ok. 500 ml żurku (zakwasu)*
- 250 g śmietany lub 125 ml śmietanki
- 1 - 2 łyżeczki tartego chrzanu
Przygotowanie
- Do dużego garnka wlać wodę, dodać pokrojony na 2 kawałki boczek lub opłukane kości lub żeberka. Postawić na gazie i zagotować.
- W międzyczasie obrać marchewkę, pietruszkę i selera. Włożyć do zagotowanego wywaru, dodać umytą cebulę i pora.
- Posolić, dodać liście laurowe i ziele angielskie. Przykryć i gotować przez ok. 1 godzinę.
- Dodać ponakłuwaną w kilku miejscach białą kiełbasę i gotować na małym ogniu przez ok. 15 minut pod przykryciem.
- Dodać kiełbasę wiejską i gotować przez 10 minut.
- Dodać majeranek oraz żurek (dodajemy go stopniowo, próbując jednocześnie wywar, aby zupa wyszła odpowiednio kwaśna). Gotować na małym ogniu przez ok. 10 minut.
- Odstawić z ognia i po przestudzeniu zaprawić śmietaną (uprzednio rozprowadzoną w 1 łyżce wazowej zupy). Na koniec doprawić chrzanem.
Propozycja podania
ugotowane ziemniaki / ugotowane na twardo jajka / pieczywo
Wskazówki
* w sklepie występuje pod nazwą "żur na zakwasie", "żur staropolski", "żur tradycyjny", "lubelski", "śląski", "wiejski" - dostępne są w lodówkach sklepów i zazwyczaj mają 1/2 litra pojemności. Może się trafić mniej lub bardziej kwaśny żurek (np. biały barszcz lubelski jest bardzo kwaśny), więc koniecznie trzeba dodawać go stopniowo, próbując wywar.
- Wielkanocny żur na wędzonce