Zupa marchewkowo-buraczkowa
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(19 głosów)
Podane dla fantazji obok siebie, w jednym talerzu. Smakują jakby lepiej :-) i ciekawiej się prezentują. Możecie w ten sposób połączyć inne zupy kremy, np. czerwoną buraczkową z białą kalafiorową lub zupą selerową. Ewentualnie brokułową z fasolową... To pomysł na podanie zupy gościom.
Dzisiejsze zupy są łagodne w smaku, delikatnie doprawione. Najlepsze były na drugi dzień po przygotowaniu, posypane szczypiorkiem oraz tartym słonym serem Pecorino lub parmezanem.
Zupay krem - albo się je kocha, albo się za nimi nie przepada. Jeśli pokochają je Wasze dzieci, macie szczęście :-) Można ugotować więcej i zamknąć na gorąco w słoikach. Zupy krem można też zamrażać. Warto korzystać z zimowych warzyw, bo do lata jeszcze daleko :-) Polecam dział z przepisami z marchewką i buraczkami.
0
19
4.95
admin Zupa marchewkowo-buraczkowa
Zupy krem z buraczków i marchewek, podawane dla fantazji w jednym talerzu.
Składniki
Buraczkowa:
- 2 duże buraki (600 g)
- 1 ziemniak
- 1 marchewka
- 1 czerwona cebula
- 1 ząbek czosnku
- 40 g masła + 1 łyżka oliwy extra vergine
- 750 ml bulionu warzywnego (lub wody)
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1/2 łyżeczki suszonego tymianku
Marchewkowa:
- 500 g marchewki
- 1 ziemniak
- 1 mała cebula
- 1 por (biała część)
- 1 ząbek czosnku
- 40 g masła + 1 łyżka oliwy extra vergine
- 1 łyżka słodkiej papryki w proszku + do smaku papryka wędzona
- 500 ml bulionu warzywnego (lub wody)
- 1 łyżka soku z cytryny
- 250 ml mleka
Przygotowanie
Buraczkowa:
- Buraczki i ziemniaka obrać i pokroić w kostkę. Marchewkę obrać i pokroić w talarki. Cebulę obrać i posiekać w kosteczkę, czosnek pokroić na plasterki. W garnku z grubym dnem roztopić masło, dodać oliwę, następnie włożyć wszystkie przygotowane warzywa: cebulę, czosnek, marchewkę, buraczki oraz ziemniaki. Smażyć mieszając od czasu do czasu przez 10 minut, następnie dodać szczyptę soli, pieprzu, tymianek, 1 łyżeczkę cukru, wymieszać, przykryć garnek, zredukować ogień i dusić warzywa przez kolejne 10 minut, od czasu do czasu zamieszać.
- Wlać gorący bulion, zagotować, przykryć i gotować na małym ogniu przez około 30 - 40 minut, aż warzywa będą miękkie. Przełożyć do pojemnika stojącego blendera i miksować zupę na gładki krem na największej prędkości przez około pół minuty. Przelać zupę z powrotem do garnka, doprawić sokiem z cytryny.
Marchewkowa:
- Marchewkę obrać i pokroić w talarki. Ziemniaka obrać i pokroić w kostkę. Cebulę obrać i posiekać w kosteczkę, pora i czosnek pokroić na plasterki. W garnku z grubym dnem roztopić masło, dodać oliwę. Włożyć warzywa: marchewkę, ziemniaki, cebulę, pora i czosnek. Posypać czerwoną papryką, szczyptą soli i pieprzu oraz łyżeczką cukru. Wymieszać, przykryć garnek i dusić warzywa na małym ogniu przez około 20 minut, mieszając od czasu do czasu.
- Wlać gorący bulion, zagotować, zmniejszyć ogień i gotować przez około 15 - 20 minut, aż warzywa będą miękkie. Zmiksować na gładki krem, dodając mleko i sok z cytryny. Zupy podgrzać przed podaniem, podawać np. ze szczypiorkiem, świeżo zmielonym czarnym pieprzem i tartym serem.
Propozycja podania
szczypiorek / tary ser parmezan lub pecorino
Wskazówki
Aby zupa była bardzie pożywna, np. dla dzieci, można ją wzbogacić o piersi z kurczaka: 1 małą pierś pokroić w kostkę i podsmażyć na samym początku przed warzywami. Następnie dodać warzywa i dalej gotować zupę jak w przepisie. Wszystko razem zmiksować.