Faworki
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(83 głosów)
Mam przed oczami taki obraz z dzieciństwa: mama pochylona nad stolnicą, z wałkiem w ręku tłucze w ciasto :) To znak, że jest lub zbliża się Tłusty Czwartek. Każdego roku to było wydarzenie rodzinne, przysmak, który do dziś próbuję odtworzyć.
Przepis jaki mama mi podała jest bardzo prosty, bo składa się z mąki, żółtek, śmietany i spirytusu, z tym, że śmietanę warto dodać stopniowo bo czasem będzie potrzeba jej więcej a czasem mniej. Pamiętam, że wałkowanie sztywnego ciasta i tłuczenie to był najtrudniejszy etap przygotowania faworków, reszta to czysta przyjemność :) Olej musi być nagrzany do 180 stopni bo jak będzie za zimny to faworki będą chłonęły tłuszcz i będą miękły.
Zawsze robiliśmy też róże karnawałowe z tego samego ciasta, pięknie się prezentowały z małą wisienką pośrodku:)
Przygotowanie faworków jest dla niektórych nieco łatwiejsze niż smażenie pączków, ale nie do końca mogę się z tym zgodzić :) Przy faworkach trzeba się też trochę napracować. Ciasto na faworki jest dość sztywne i po wyrobieniu należy je bić wałkiem aż zaczną pojawiać się pęcherze powietrza. Ciasto na faworki nie zawiera drożdży, sody ani proszku do pieczenia. Jest kruche i lekkie dzięki wtłoczonemu w nie powietrzu podczas wałkowania oraz bicia wałkiem.
325
83
4.76
admin Faworki
Tradycyjne faworki czyli "chrust". Idealnie kruche!
Składniki
ok. 60 sztuk
- 2 szklanki mąki pszennej (320 g)
- 4 żółtka (temp. pokojowa)
- 1 łyżka cukru pudru
- 5 łyżek gęstej śmietany homogenizowanej 12% lub 18%
- mała szczypta soli
- 2 łyżeczki spirytusu (opcjonalnie)
oraz
- 1,5 kg smalcu lub 2 litry oleju
- cukier puder
Przygotowanie
- Mąkę przesiać na stolnicę i uformować kopczyk. Zrobić w nim dołek, wbić w środek żółtka, następnie dodać cukier puder, śmietanę, sól i spirytus (jeśli go używamy).
- Zagarniać mąkę do środka i mieszać składniki. Połączyć je ze sobą w kulę, a następnie wyrabiać aż będzie jednolite przez ok. 5 minut (ciasto będzie dość zwarte i sztywne).
- Wałkować ciasto wałkiem, potem składać je na pół i znów rozwałkowywać (i tak przez ok. 10 - 15 minut). W międzyczasie tłuc ciasto wałkiem (w ten sposób wtłaczamy w ciasto jak najwięcej powietrza).
- Ciasto podzielić na 2 części i kolejno rozwałkować na jak najcieńsze placki. Resztę ciasta trzymać zawinięte w folię spożywczą aby nie wysychało.
- Nożem lub specjalnym radełkiem wycinać z ciasta paski szerokie na ok. 3 cm, a następnie kroić je na krótsze ok. 10 cm kawałki ścięte na ukos na końcach.
- W środku każdego paska zrobić nacięcie, przez które przełożyć (przewlec) jeden koniec ciasta. Złapać za końce i delikatnie potrząsnąć aby faworek miał ładny kształt. Odkładać na bok.
- Rozgrzać olej do 180 stopni C w szerokim garnku i wkładać do niego po kilka faworków jednocześnie (szybko urosną i pokryją się pęcherzami powietrza). Smażyć na złoty kolor, po około 30 - 60 sekund z każdej strony.
- Faworki wyławiać łyżką cedzakową i układać na ręcznikach papierowych. Posypać cukrem pudrem.
Wskazówki
Ciasto można wałkować i uderzać tradycyjną metodą - wałkiem lub też wałkować kilkakrotnie przystawką do miksera planetarnego (jak do makaronu).
- Faworki - przygotowanie
- Faworki
- Faworki