Makowiec japoński z polewą kajmakową
Makowiec japoński to ciasto makowe bez mąki, z dodatkiem tartych jabłek. Jabłka powodują, że ciasto jest jeszcze bardziej wilgotne i jeszcze smaczniejsze. Oryginalny przepis na makowiec japoński znajdziecie TUTAJ. Przygotowuje się go z mielonego, gotowanego maku, dodajemy bakalie a całe ciasto polewamy czekoladową polewą. Ciasto jest długo wilgotne i może długo stać w okresie świątecznym.
Poniższy przepis jest pewną wariacją na temat oryginału. Jest przygotowany z dodatkiem gotowej masy makowej (to ukłon w stronę tych, którzy nie mają czasu na dłuższe gotowanie). Można taką masę kupić gotową, ale można oczywiście zrobić samemu z tego przepisu.
Również dodajemy do niego jabłka jak i nie dodajemy mąki. Zamiast polewy czekoladowej dałam polewą kajmakową słodzoną miodem. Makowiec Można można zrobić na wcześniej upieczonym kruchym spodzie, co będzie również odstępstwem od oryginału ;)
0
28
4.54
admin Makowiec japoński z polewą kajmakową
z gotowej masy makowej, z jabłkami
Składniki
- 850 g masy makowej
- 5 łyżek kaszy manny
- 5 jajek
- 400 g jabłek
- sok z 1/4 cytryny
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- bakalie do dekoracji
Polewa kajmakowa
- 125 ml śmietanki kremowej 30%
- 2 łyżki miodu lub cukru
Przygotowanie
- Masę makową wymieszać z kaszą manny (jeśli jest to gotowa masa makowa z puszki dodać o 4 łyżki kaszy więcej). Jajka ocieplić w temp. pokojowej.
- Jabłka obrać i zetrzeć na grubych oczkach tarki. Skropić sokiem z cytryny lub limonki, wymieszać, następnie połączyć z masą makową.
- Oddzielić białka od żółtek. Żółtka utrzeć na puszysty krem (około 7 minut ubijania). Oddzielnie ubić białka na sztywną pianę.
- Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Masę makową wymieszać szpatułką z utartymi żółtkami, proszkiem do pieczenia a następnie z ubitą pianą z białek.
- Do tortownicy o średnicy ok. 26 cm wyłożonej papierem do pieczenia wyłożyć otrzymaną masę, wyrównać powierzchnię i wstawić do nagrzanego piekarnika na ok. 45 minut.
- Po ostudzeniu zdjąć obręcz tortownicy i udekorować makowiec polewą kajmakową: śmietankę i miód lub cukier umieścić w rondelku (najlepiej z grubym dnem) i gotować na wolnym ogniu przez około 30 minut, mieszając co chwilę aby masa nie przywierała do dna, do czasu aż masa nabierze gęstości i brązowego koloru.
- Wierzch udekorować bakaliami.