Marmolada wieloowocowa
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(3 głosów)
To kontynuacja (część 2) wpisów do bloga dotyczących przepisów moich rodziców (tutaj część pierwsza - Tradycyjne przepisy część 1. Jest to miejsce, do którego dodaję sprawdzone przepisy mojej mamy jak i mamy mojego męża, którymi chciałabym się z Wami podzielić. W większości są to tradycyjne i klasyczne dania oraz ciasta. Proszę, dodawajcie swoje uwagi i komentarze, dzięki którym podpowiecie też wiele innym użytkownikom. Zachęcam też do dodawania zdjęć swoich potraw.
0
3
4.67
kwestiasmaku Marmolada wieloowocowa
Sposób na wykorzystanie mieszanych owoców letnich (z połowy sierpnia) z polskich sadów: jabłek, gruszek, śliwek i brzoskwiń. Jabłka najlepiej odmiany antonówka, śliwki - węgierki. Aby kolor nie wyszedł zbyt ciemny, śliwek dajemy nie więcej niż 12 sztuk.
Składniki
5 słoiczków
- 2 kg owoców (jabłek, gruszek, brzoskwiń, śliwek)
- 3/4 szklanki cukru (lub mniej do smaku)
- sok z połowy cytryny
- opcjonalnie: wanilia, goździk, szczypta cynamonu
Przygotowanie
- Owoce umyć. Jabłka i gruszki obrać, wykroić gniazda nasienne, pokroić na plasterki lub w kostkę i włożyć do szerokiego, większego garnka (najlepiej z grubym dnem lub takiego do gotowania przetworów). Brzoskwinie i śliwki pokroić na mniejsze kawałeczki, usunąć pestki, nie obierać. Dodać do garnka z owocami.
- Gotować przez ok. 2 godziny bez przykrycia, w międzyczasie mieszając od czasu do czasu (mieszamy szczególnie pod koniec, gdy marmolada zacznie już gęstnieć i będzie chciała przywierać do dna. W połowie gotowania dodać goździka jeśli go używamy.
- Dodać cukier oraz wanilię i cynamon jeśli ich używamy. Wymieszać, zblendować i gotować jeszcze przez ok. 15 - 30 minut często mieszając, aż marmolada osiągnie pożądaną konsystencję.
- Nakładać gorącą do wyparzonych i suchych słoików (np. wyjętych ze zmywarki), od razu zakręcić i odstawić do góry dnem. Nakryć kocem i zostawić do całkowitego ostudzenia na całą noc. Po tym czasie odwrócić i schować do spiżarki. Słoiki można też pasteryzować w lekko gotującej się wodzie (ok. 15 minut).
Wskazówki
Jeśli chcemy aby marmolada była bardzo sztywna, należy dodać pektynę.
- Marmolada wieloowocowa