Bulion wieprzowy (mięsno - jarzynowy)
Poniżej znajdują się odnośniki do przepisów na domowe buliony. Popularny bulion drobiowy, bulion wieprzowy mięsno-warzywny oraz bulion wołowy. Buliony do zup kuchni orientalnych, np. wołowy bulion orientalny oraz bulion tajski. Warto poświęcić czas na przygotowanie wywaru - dobry bulion to podstawa każdej dobrej zupy.
0
4
4.75
kwestiasmaku Bulion wieprzowy (mięsno - jarzynowy)
Jako baza pod tradycyjną polską zupę np. grochówkę, kapuśniak, fasolówkę, ogórkową..
Składniki
- 1 kg surowych żeberek wieprzowych lub kości wieprzowych
- 2 litry wody
- ok. 1,5 łyżeczki soli
- włoszczyzna: marchewka, pietruszka, kawałek selera, pora, 2 gałązki natki pietruszki
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 2 listki laurowe
- 3 ziela angielskie
- 3 ziarna pieprzu
- opcjonalnie: 3 kawałeczki suszonych grzybków
Przygotowanie
- Do garnka włożyć pokrojone na kilka kawałków mięso, zalać zimną wodą i zagotować na większym ogniu. Zmniejszyć ogień, zszumować (zebrać pianę z powierzchni)
- Dodać sól i gotować pod przykryciem przez ok. 1 godzinę.
- Dodać włoszczyznę: obraną marchewkę, pietruszkę i selera, kawałek opłukanego pora, czosnek w całości i natkę. Całą nieobraną cebulę położyć na palniku i opalić (nie jest to konieczne), dodać do zupy.
- Dodać liście laurowe, ziele angielskie, pieprz oraz suszone grzybki jeśli używamy. Gotować przez ok. 30 - 45 minut aż warzywa będą miękkie.
Wskazówki
Mięso z bulionu można wykorzystać do sporządzenia pasztecików, krokietów lub pierogów z mięsem.
Wystarczy zmielić mięso razem z kawałkiem marchewki i pietruszki z wywaru, dodać zeszkloną cebulę, doprawić solą, pieprzem i dodać odrobinę bułki tartej w razie potrzeby. Można też dodać ugotowane suszone grzybki z wywaru lub wzbogacić farsz o podduszone pieczarki.