Buraczki pasteryzowane
To kontynuacja (część 2) wpisów do bloga dotyczących przepisów moich rodziców (tutaj część pierwsza - Tradycyjne przepisy część 1. Jest to miejsce, do którego dodaję sprawdzone przepisy mojej mamy jak i mamy mojego męża, którymi chciałabym się z Wami podzielić. W większości są to tradycyjne i klasyczne dania oraz ciasta. Proszę, dodawajcie swoje uwagi i komentarze, dzięki którym podpowiecie też wiele innym użytkownikom. Zachęcam też do dodawania zdjęć swoich potraw.
671
16
4.44
kwestiasmaku Buraczki pasteryzowane
Tarte buraczki na zimę.
Składniki
- 3 kg buraczków (mniej więcej tej samej wielkości)
- półtorej szklanki wody
- pół szklanki octu 10%
- 1 łyżka soli + 1 łyżeczka
- 1 szklanka cukru
Przygotowanie
- Buraczki umyć, włożyć do garnka, zalać wodą, dodać łyżeczkę soli i zagotować na większym ogniu. Zmniejszyć ogień, przykryć i gotować przez ok. 1/2 godziny.
- Odcedzić, obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach.
- Włożyć do garnka, dodać wodę, ocet, łyżkę soli i cukier. Wymieszać i zagotować. Gorące buraczki przełożyć do czystych i suchych słoiczków, zakręcić, następnie zawekować.
- Wekowanie: słoiki ułożyć ciasno w szerokim garnku (na dno włożyć ściereczkę - zabezpieczenie przed ewentualnym pęknięciem), zalać wodą prawie do samego wieczka i zagotować na większym ogniu, następnie zmniejszyć ogień i gotować przez ok. 15 minut, tak aby woda lekko "mrugała".
Wskazówki
Tak przygotowane buraczki mogą stać w spiżarce lub piwnicy przez całą zimę. Wystarczy je podgrzać przed użyciem, dodając łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Można je też, ale niekoniecznie, "doprawić" zeszkloną cebulką oraz jabłkiem, jak w buraczkach zasmażanych.
- Buraczki pasteryzowane