Ciasto "Pijana Śliwka"
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(37 głosów)
To znane ciasto w formie kostki cieszy się dużą popularnością wśród gości (tylko dorosłych!) Warto przygotować je dzień wcześniej aby smaki się przegryzły. Kakaowy biszkopt, nasączony sokiem i alkoholem pozostałym z moczenia suszonych śliwek, przykryty kremową masą budyniową oraz pysznymi miękkimi "pijanymi" śliwkami. Całość udekorowana polewą czekoladową (która nie sztywnieje w lodówce bo zawiera olej roślinny). Ciasto długo zachowuje świeżość, można je trzymać w lodówce nawet do kilku dni. Pamiętajmy jedynie żeby przed podaniem wyjąć ciasto wcześniej z lodówki, aby się ociepliło i zmiękło.
0
37
4.62
kwestiasmaku Ciasto "Pijana Śliwka"
Ciasto w formie kostki przygotowane na kakaowym biszkopcie, z namoczonymi w alkoholu suszonymi śliwkami oraz kremem budyniowym i grubą polewą czekoladową.
Ciasto najlepiej przygotować dzień wcześniej.
Składniki
- 400 g suszonych śliwek
- 250 ml wody
- 3 łyżki cukru
- 1 szklanka alkoholu np. ciemnego rumu, amaretto, malibu, wódki
Biszkopt kakaowy
- 4 jajka
- 1/2 szklanki cukru
- 1/2 szklanki mąki pszennej
- 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
- 1/3 szklanki kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem budyniowy
- 250 g masła (miękkiego)
- 700 ml mleka
- 3 żółtka
- 1 budyń śmietankowy
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 op. cukru wanilinowego
- 2/3 szklanki cukru pudru
Polewa czekoladowa
- 200 g czekolady deserowej
- 3 łyżki oleju roślinnego
Przygotowanie
- Śliwki włożyć do rondelka, wlać szklankę wody, dodać cukier (tylko w przypadku niesłodkiego alkoholu) i zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować na małym ogniu przez ok. 5 minut, aż śliwki zmiękną ale nie będą się rozpadać.
- Zlać powstały sok i wykorzystać go do nasączenia biszkoptu. Do śliwek wlać alkohol, wymieszać i odstawić na minimum 1 godzinę (lub dzień wcześniej) aż wchłoną większość płynu (resztę alkoholu zachować do nasączenia biszkoptu).
Biszkopt
- Jajka wyjąć wcześniej z lodówki. Formę o wymiarach 20 x 30 cm posmarować masłem i wylepić papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C.
- Białka ubijać aż się mocno spienią, następnie dodawać po łyżce cukier cały czas cierpliwie ubijając na sztywną pianę. Ubijać jeszcze przez kilka minut aż białka będą gęste i błyszczące.
- Wciąż ubijając dodawać stopniowo żółtka. Ubijać aż piana będzie jasna i puszysta. Do czystej miski przesiać mąkę pszenną, ziemniaczaną i kakao, dodać proszek do pieczenia i wymieszać.
- Mieszankę dodać do ubitej masy, najlepiej w 3 partiach, za każdym razem delikatnie mieszając szpatułką lub krótko miksując tylko do połączenia się składników.
- Masę wyłożyć do formy i piec przez ok. 15 minut. Biszkopt zostawić w formie i po ostudzeniu nasączyć go sokiem z gotowanych śliwek oraz alkoholem pozostałym z moczenia śliwek.
Krem budyniowy
- Masło wyjąć z lodówki, pokroić w kostkę i ocieplić w temp. pokojowej.
- Odlać 1/2 szklanki mleka i wymieszać je z żółtkami, budyniem, mąką pszenną i ziemniaczaną. Resztę mleka zagotować z cukrem waniliowym. Gdy zacznie kipieć wlewać mieszankę odłożonego mleka energicznie mieszając rózgą. Po wymieszaniu zagotować. Odstawić z ognia i dokładnie ostudzić (np. w chłodnym miejscu).
- Miękkie masło ubić z cukrem pudrem na puszystą i jasną masę. Wciąż ubijając dodawać po łyżce ostudzony budyń.
- Gładki krem wyłożyć na biszkopt. W krem powciskać śliwki i wstawić do lodówki.
Polewa czekoladowa
- Czekoladę połamać na kosteczki, dodać olej i roztopić. Polać po cieście i włożyć do lodówki.
Wskazówki
Zamiast biszkoptu na spód można zrobić proste kakaowe ciasto jak w tym przepisie na Bananowca.
- Ciasto Pijana Śliwka