Leczo z parówkami
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(31 głosów)
Leczo z parówkami to lżejsza wersja przepisu klasycznego (z kiełbasą) i sposób na przekonanie do tego pysznego, pełnego warzyw dania także dzieci. Pamiętajmy, że leczo jest typem dania, które świetnie się wekuje. Zawekowane można trzymać w lodówce do trzech tygodni i w ten sposób mieć zawsze "awaryjnie" gotowy już obiad. A jeśli szykujecie dzieciom "słoiki" bo np. uczą się w innym mieście, to taki przepis z pewnością jest też warty uwagi ;-)
0
31
4.42
kwestiasmaku Leczo z parówkami
Składniki
4 porcje
- 250 g parówek dobrej jakości (np. z szynki)
- ok. 1 kg papryki (3 duże, w trzech kolorach lub tylko czerwone)
- 1 łyżka smalcu lub oliwy
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 listek laurowy
- 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku + szczypta ostrej
- 1 kg pomidorów + 1 łyżka koncentratu pomidorowego (lub 500 ml przecieru pomidorowego - passaty z butelki lub kartonu)
- opcjonalnie: 1 łyżeczka pieprzu zielonego w kulkach, 2 gałązki tymianku
Przygotowanie
- Do szerokiego garnka włożyć smalec lub oliwę, dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę i zeszklić ją co chwilę mieszając (ok. 7 minut), w międzyczasie doprawić solą. Pod koniec dodać starty czosnek oraz - jeśli używamy - rozgniecione ziarna zielonego pieprzu i całe gałązki tymianku.
- Dodać pokrojone na cienkie plasterki parówki (jeśli mają osłonki, należy najpierw wrzucić je na wrzątek i gotować przez ok. 2 minuty, następnie zdjąć skórki). Danie smażyć co chwilę mieszając przez około 7 minut.
- Dodać pokrojone w małą kosteczkę papryki i co chwilę mieszając smażyć przez kolejne ok. 7 minut. Doprawić solą (ok. pół łyżeczki), świeżo zmielonym pieprzem oraz słodką i ostrą papryką w proszku oraz listkiem laurowym.
- Następnie dodać obrane i pokrojone w kostkę świeże pomidory (bez nasion) i koncentrat pomidorowy, lub passatę pomidorową. Przykryć garnek i gotować przez około 10 - 15 minut, w międzyczasie 2 - 3 razy zamieszać.
- Leczo z parówkami