Powidła śliwkowe
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(15 głosów)
To kontynuacja (część 2) wpisów do bloga dotyczących przepisów moich rodziców (tutaj część pierwsza - Tradycyjne przepisy część 1. Jest to miejsce, do którego dodaję sprawdzone przepisy mojej mamy jak i mamy mojego męża, którymi chciałabym się z Wami podzielić. W większości są to tradycyjne i klasyczne dania oraz ciasta. Proszę, dodawajcie swoje uwagi i komentarze, dzięki którym podpowiecie też wiele innym użytkownikom. Zachęcam też do dodawania zdjęć swoich potraw.
0
15
4.53
kwestiasmaku Powidła śliwkowe
Tradycyjne powidła śliwkowe bez dodatku cukru.
Do tradycyjnych powideł śliwkowych ze śliwek węgierek nie dodaje się cukru. Smaży się je przez 3 dni, każdego dnia po ok. 1 i 1/2 godziny. Lepiej od razu przygotować powidła z większej ilości owoców, bo bardzo odparowują - z dwóch kilogramów węgierek otrzymamy około 400 g gotowych powideł (mają za to bardzo skoncentrowany smak i do podania wystarczy niewielka ilość).
Składniki
ok. 400 g
2 kg dojrzałych śliwek węgierek (dojrzałych, miękkich, mogą być "pomarszczone")
Przygotowanie
- Śliwki umyć i usunąć pestki, można pokroić na mniejsze kawałki lub pozostawić w całości.
- Umieścić w dużym szerokim garnku z grubym dnem i smażyć bez przykrycia przez ok. 1 i 1/2 godziny mieszając od czasu do czasu. Zdjąć z ognia i ostudzić, przykryć i odstawić w chłodne miejsce do następnego dnia.
- Zagotować i znów smażyć przez ok. 1 i 1/2 godziny, tym razem już na nieco mniejszym ogniu i trochę częściej mieszając. Znów ostudzić, przykryć i zostawić do następnego dnia.
- Trzeciego, ostatniego dnia gotować powidła tak jak poprzednio, tylko na bardzo małym ogniu, często mieszając i nieco krócej, przez ok. 1 godzinę, uważając aby powidła nie przywierały do dna garnka.
- Gorące powidła nałożyć do czystych i suchych słoików (wystarczą 2 słoiczki), zakręcić pokrywką sprawdzając czy miejsce pod zakrętką jest czyste.
- Zapasteryzować: wstawić słoiczki do garnka, zalać wodą prawie do nakrętki i zagotować na umiarkowanym ogniu. Po zagotowaniu gotować jeszcze przez ok. 10 minut (woda ma delikatnie bulgotać). Wyjąć z wody i odstawić do góry dnem do ostudzenia. Wstawić do spiżarki.
- Powidła śliwkowe