Prażone jabłka
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(15 głosów)
Prażone kwaśne jabłka jak antonówka czy szara reneta wykorzystywane są w szarlotkach, naleśnikach i drożdżówkach. Możemy każdorazowo przygotowywać je od podstaw lub od razu większą ilość jako przetwory na zimę. Wówczas po prostu otwieramy taki słoiczek jabłek i skracamy czas przygotowania szarlotki czy np. zapiekanego ryżu z jabłkami.
Przygotowanie jest proste, a jabłka warto wzbogacić o jakieś dodatki smakowe np. sok z cytryny, cynamon czy wanilię. Pasują także rodzynki, jeśli są twarde, warto je wcześniej namoczyć, bądź w alkoholu, bądź w gorącej wodzie.
0
15
4.4
kwestiasmaku Prażone jabłka
jak przygotować jabłka do szarlotki
Najlepsze prażone jabłka, na szarlotkę i nie tylko! Również do drożdżówek, ciast i naleśników.
Można je wykorzystać np. tutaj: prosta szarlotka, szarlotka tradycyjna, szarlotka z bezą. Do naleśników z jabłkami, zapiekanego ryżu oraz drożdżowek z jabłkami i kruszonką
Składniki
- 2 kg jabłek (twarde i kwaśne np. odmiany szara reneta, antonówka, papierówka)
- sok z 1/2 cytryny
- 1/2 szklanki rodzynek (opcjonalnie)
- 2 łyżeczki cynamonu w proszku
- 1 op. cukru wanilinowego
- cukier (do smaku)
Przygotowanie
- Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki i wyciąć gniazda nasienne. Pokroić na plasterki i włożyć do dużego garnka.
- Dodać sok z cytryny i rodzynki jeśli ich używamy i smażyć przez ok. 15 - 20 minut aż jabłka zmiękną i zaczną się rozpadać, w międzyczasie od czasu do czasu zamieszać.
- Dodać cynamon, cukier wanilinowy i cukier do smaku (np. 3 łyżki). Wymieszać i gotować jeszcze przez 1 - 2 minuty. Odstawić z ognia i przestudzić.
- Jabłka są już gotowe do użycia. Można je zawekować na dłużej. Przełożyć do suchych, gorących słoików i od razu zakręcić. Pasteryzować w lekko gotującej się wodzie przez ok. 15 minut.
- Prażone jabłka