Zatar (zahtar, za'atar)
Zatar (zahtar, za'atar)
Mieszanka tymianku, prażonego sezamu i sumaku.
Zatar można kupić gotowy (w sklepach internetowych / z żywnością arabską) lub zrobić samemu w domu. Słowo za'atar w języku arabskim oznacza tymianek, ale jest też używane do określenia popularnej w krajach Bliskiego Wschodu (np. Turcji, Maroko, Izraelu, Egipcie, Iranie, Libanie) przyprawy składającej się z 3 główych składników: tymianku, prażonego sezamu i zmielonego sumaku (sumak to owoc krzewu rosnącego w krajach śródziemnomorskich, ma kwaśny smak i jest często wykorzystywany w kuchni arabskiej).
Zatar wykorzystuje się do marynowania i doprawiania mięs i warzyw, do dipów, do doprawiania kanapek np. z kurczakiem, serem kozim lub halloumi. Można go wymieszać z oliwą i odrobiną hummusu i smarować pity, tortille, piadiny lub posypywać zupy krem.
Składniki
- 2 łyżki suszonego tymianku (np. cytrynowego)
- 1 łyżka prażonego białego sezamu
- 1/2 łyżeczki sumaku
- po szczypcie soli i pieprzu
- opcjonalnie: po szczypcie suszonego oregano, majeranku, suszonej natki, kuminu
Przygotowanie
Tymianek rozdrobnić w melakserze lub w moździerzu, wymieszać z uprażonym sezamem, zmielonym sumakiem, solą i pieprzem, opcjonalnie dodać także inne przyprawy.
Wskazówki
W zależności od regionu zatar może zawierać też suszone oregano, majeranek, kminek, zmieloną ciecierzycę, pistacje oraz mielony kumin, paprykę czy nasiona kopru.
- Za'atar