Żurek z grzybami
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(5 głosów)
Czy może być coś lepszego niż zupa grzybowa i żurek? Tak, żurek z grzybami! 😊 To idealne połączenie składników w tej pysznej, sezonowej, polskiej zupie. Kiedy ją gotować, jak nie teraz?
Zupę ugotowałam na wywarze jarzynowym z dodatkiem białej i wiejskiej kiełbasy. Dodałam też kwaśny żur (zakwas) i podałam z pajdą chleba wiejskiego. Do zupy można dodać mniej lub więcej grzybów, w zależności od tego ile ich mamy lub od naszych upodobań. Najlepsze są oczywiście borowiki, ale jak dodamy ładne, jędrne i młode podgrzybki, to też będzie pychota.
0
5
5
kwestiasmaku Żurek z grzybami
Pyszny żurek z dodatkiem grzybów leśnych
Składniki
4 - 6 porcji
- ok. 150 - 250 g borowików
- 1,5 litra wody
- włoszczyzna (1 marchewka, 1 pietruszka, kawałek selera, por)
- 1 cebula
- 1 liść laurowy, 2 ziela angielskie
- 300 g białej kiełbasy (parzonej)
- 300 g wiejskiej kiełbasy
- ok. 250 ml żuru (żurku, zakwasu) z butelki
- 1 - 2 łyżeczki suszonego majeranku
- 5 łyżek śmietanki 30%
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
Przygotowanie
- W dużym garnku zagotować wodę z dodatkiem warzyw: obranej i umytej marchewki, pietruszki, selera oraz pora.
- Dodać połowę cebuli, ziele angielskie i liść laurowy. Doprawić solą (około 1/2 łyżeczki) oraz pieprzem. Przykryć i gotować przez ok. 30 minut.
- Z wywaru wyłowić pietruszkę, pora, selera i cebulę (nie będą już potrzebne). Dodać natomiast białą, parzoną kiełbasę w całości. Zmniejszyć ogień i gotować przez ok. 15 minut.
- W międzyczasie, na dużej patelni, na 1 łyżce masła lub oleju, zeszklić drugą połówkę cebuli pokrojonej w kosteczkę. Dodać pokrojone na plasterki, uprzednio oczyszczone grzyby, i smażyć przez około 5 minut, co chwilę mieszając, w międzyczasie doprawić grzyby solą oraz pieprzem. Podsmażone grzyby przełożyć do garnka z wywarem.
- Kiełbasę wiejską obrać ze skórki, pokroić w kostkę i dodać do wywaru.
- Wymieszać żur w butelce energicznie nim potrząsając. Dodać go do wywaru (najlepiej stopniowo, próbując zupę, aby nie wyszła za kwaśna) i gotować całość przez ok. 10 minut.
- Dodać majeranek i odstawić zupę z ognia. Wyłowić marchewkę, pokroić na cienkie plasterki i włożyć ją z powrotem do zupy.
- Dodać śmietankę i posiekaną natkię pietruszki. Doprawić w razie potrzeby solą oraz pieprzem.
- Żurek z grzybami