Barszcz czerwony z pieczonych buraczków
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(25 głosów)
Czy w chłodny, styczniowy dzień może być coś lepszego od talerza gorącego, domowego barszczu? :-) Ugotowany na wywarze mięsno-warzywnym, bez ziemniaków i zabielania śmietaną, za to z pokaźną dawką warzyw (pieczonych buraków i marchewki) oraz mięsa. Pieczenie buraków dodatkowo podnosi walory smakowe zupy. Dodajemy je na koniec, do ugotowanego wywaru.
Warto pamiętać o cudownych wartościach odżywczych buraków (między innymi podnoszą naszą odporność, działają przeciwwirusowo), do tego są niedrogie i dostępne przez cały rok. Pieczenie i gotowanie w zupie zachowa ich wartości i cenne składniki.
0
25
4.48
admin Barszcz czerwony z pieczonych buraczków
Składniki
4 - 6 porcji
- 1 kg buraczków (najlepiej małych)
- 400 g żeberek wieprzowych lub wołowiny np. pręga, szponder
- 3 litry wody
- ok. 2 płaskich łyżeczek soli morskiej
- włoszczyzna (2 marchewki, 1 pietruszka, cebula, kawałeczek selera korzeniowego lub 1/2 łodygi naciowego, kawałek liścia kapusty, liść pora
- ziele angielskie (3 szt), listek laurowy (2 szt), 1 łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu
- 3 gałązki natki pietruszki
- mały pęczek koperku
- 1/2 łyżeczki suszonego majeranku
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Przygotowanie
- Piekarnik nagrzać do 195 stopni C. Buraczki umyć szorstką stroną gąbki, każdego zawinąć oddzielnie w kawałek folii aluminiowej błyszczącą stroną do środka. Ułożyć na blaszce do pieczenia i wstawić do piekarnika. Piec przez 1 godzinę. Wyjąć, rozwinąć i po przestudzeniu obrać ze skórki. Zetrzeć na tarce o dużych oczkach.
- W czasie gdy pieką się buraczki ugotować bulion: do dużego garnka włożyć opłukane mięso, wlać wodę i zagotować. Zebrać szumowiny z wierzchu. Gotować mięso przez 1 godzinę na małym ogniu pod przykryciem.
- Następnie dodać 1 i 1/2 łyżeczki soli morskiej, włoszczyznę (obraną marchewkę, pietruszkę, umytą i nieobraną cebulę, selera, kapustę i pora), ziele angielskie, listek laurowy i gotować warzywa pod przykryciem przez ok. 40 minut do miękkości.
- Wyłowić wszystkie warzywa i mięso z zupy, sitkiem wyłowić resztki warzyw i przypraw z wywaru lub przecedzić go przez sitko.
- Do czystego bulionu dodać starte buraki, gałązki natki pietruszki, majeranek, świeżo zmielony pieprz i podgrzewać na minimalnym ogniu przez 10 minut nie gotując intensywnie zupy.
- W międzyczasie dodać pokrojoną na cienkie plasterki marchewkę oraz samo mięso wybrane z kości. Na koniec dodać posiekane liście koperku, łyżeczkę soku z cytryny, wymieszać i doprawić resztą soli w razie potrzeby. Zupę można zamknąć na gorąco w słoikach i przechować w lodówce przez ok. 1 tydzień.