Zupa grzybowa z suszonych grzybów z ziemniakami
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(14 głosów)
Z suszonych grzybów: borowików bądź podgrzybków. Z dodatkiem pokrojonych w kosteczkę ziemniaków i marchewki, doprawiona tymiankiem lub koperkiem i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Pyszna, aromatyczna i delikatna! Najlepsza z dodatkiem śmietany. Bardzo ją polecam, bo jest naprawdę smakowita, zupa dla całej rodziny.
Przygotowuję ją zazwyczaj z grzybów suszonych, dlatego zupa ta staje się dla mnie możliwą do ugotowania praktycznie przez cały rok. Można oczywiście użyć świeżych grzybów prosto z lasu czy ewentualnie grzybów mrożonych. Grzyby suszone mają tą zaletę, że są bardziej aromatyczne, pachnące i dają głębszy i intensywniejszy smak potrawom. Grzybową można podawać z pieczywem. Do zupy można też dodać odrobinę drobnego makaronu.
0
14
4.5
admin Zupa grzybowa z suszonych grzybów z ziemniakami
Składniki
4 porcje
- 25 g suszonych grzybów (borowików lub podgrzybków)
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 1/2 cebuli
- 2 łyżka masła
- 2 litry bulionu
- 1 mała pietruszka
- 1 marchewka
- 2 ziemniaki
- 3 ziarenka ziela angielskiego i 2 listki laurowe
- 150 g gęstej śmietany 18%
- 80 ml śmietanki kremówki 30%
- 1 łyżka posiekanego koperku lub 1 łyżeczka suszonego tymianku
Przygotowanie
- Wieczorem dnia poprzedzającego przygotowywanie zupy, włożyć grzyby do garnuszka, zalać szklanką zimnej wody i odstawić na noc do namoczenia.
- Grzyby wyjąć na sitko, odsączyć, wodę z grzybów zachować. Na patelni na maśle podsmażyć posolone grzyby (ok. 5 minut, co chwilę mieszając). Odstawić z ognia.
- W większym garnku na zupę, na oleju zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę, wlać bulion i zagotować. W międzyczasie dodać obraną marchewkę pokrojoną na plasterki, całą pietruszkę oraz ziele angielskie i listek laurowy. Gotować przez 5 minut.
- Dodać obrane i pokrojone w kosteczkę ziemniaki i gotować przez 5 minut. Dodać grzyby z patelni wraz z wodą z moczenia, zagotować i gotować przez 15 minut. Doprawić świeżo zmielonym pieprzem.
- Śmietanę 18% i 30% wymieszać z kilkoma łyżkami wywaru, stopniowo dodawać do zupy ciągle mieszając. Do zupy dodać posiekany koperek i całość delikatnie podgrzać.
- Na zdjęciu zupa przed zabieleniem.