Konfitura truskawkowa
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(4 głosów)
Zwykle nie przygotowuję dużych zapasów przetworów na zimę, robię je od czasu do czasu gdy mam do wykorzystania niezjedzone w danym dniu owoce lub chcę wykorzystać owoce mniej smaczne, niezbyt słodkie, kwaśne lub twarde. Mogłabym robić ich więcej, bo nie ma nic lepszego na długie zimowe popołudnia niż słoik domowej konfitury :-) Do wykorzystania przez nas samych lub na prezent dla najbliższych. Do naleśników, lodów, kanapek, do przekładania tortów, do czekoladowych musów, do polewania serników.
Aby zrobić domową konfiturę truskawkową potrzebujemy truskawek oraz cukru. Dla wzbogacenia smaku dodajemy wanilię, dla uzyskania większej gęstości - pektynę (naturalną lub z pestek cytryny). Sama cytryna również ułatwia gęstnienie dżemu. Naszą konfiturę możemy wzbogacić o smak pomarańczy, dodać np. skórkę z pomarańczy. Lubię też dodać aromatyczny likier np. cytrynowy lub rum oraz częściowo posłodzić konfiturę miodem (na koniec gotowania).
Konfiturę możemy zjeść zaraz po przygotowaniu lub w przeciągu kilku - kilkunastu dni, wówczas nie musimy go pasteryzować. Pół godziny i konfitura gotowa! Na dłuższe przechowywanie i z mniejszą ilością cukru konfiturę najlepiej pasteryzować. Więcej szczegółów na stronie z przepisem.
Jeśli macie swoje sposoby na udane domowe przetwory, podzielcie się nimi koniecznie :-)
0
4
4.75
admin Konfitura truskawkowa
Powidła truskawkowe, dżem z truskawek
Większa ilość cukru to bardziej gęsta konfitura i "dłuższy termin przydatności do spożycia". Jeśli dajemy mniej cukru, wówczas słoiki z konfiturą trzeba pasteryzować a słoiki wcześniej wyparzyć (czytaj wskazówki poniżej).
Składniki
4 x 250 ml
- 1 kg truskawek
- 700 g - 1 kg cukru
- sok z 1 cytryny i szczypta skórki
- wanilia (1 łyżeczka pasty waniliowej lub ziarenka z 1 laski wanilii lub 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego lub 2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią)
Opcjonalnie
- pektyna (gotowej w ilości podanej na opakowaniu lub pestki z 2 cytryn zawiązane w gazę)
- 50 ml likieru cytrynowego limoncello
Przygotowanie
- Truskawki opłukać pod chłodną bieżącą wodą. Osuszyć, oderwać szypułki. Większe truskawki przekroić na pół, mniejsze pozostawić w całości. Włożyć do garnka, zagotować, następnie gotować na średnim ogniu przez 15 minut, od czasu do czasu zamieszać.
- Dodać cukier, sok i skórkę z cytryny (wcześniej sparzoną i wyszorowaną), wanilię, pestki zawinięte w gazę lub pektynę oraz likier cytrynowy Limoncello jeśli go używamy. Wymieszać, zagotować, zmniejszyć ogień do małego i dalej gotować przez 15 minut, od czasu do czasu mieszając.
- Podczas gotowania usuwać zgromadzoną na powierzchni pianę - dzięki temu konfitura będzie klarowna. Na koniec wyłowić gazę z pestkami i laskę wanilii. Od razu przelać konfiturę do wyparzonych/sterylnych i suchych słoików (informacja poniżej). Dobrze zakręcić i odwrócić do góry dnem. Po ostudzeniu z powrotem odwrócić i schować do spiżarki lub piwnicy na zimę lub od razu używać. Po studzeniu konfitura powinna jeszcze zgęstnieć.
Wskazówki
Aby konfitura była bardziej gęsta można ją gotować w 3 turach, przez 3 kolejne dni, na małym ogniu, każdorazowo po około 10 minut. Można też wyłowić całe owoce z przygotowanej konfitury i gotować sam syrop, aż do zmniejszenia objętości o połowę. Na koniec łączymy syrop z owocami i zamykamy w słoikach.
Jak wyparzyć (wysterylizować) słoiki:
- słoiki wraz z zakrętkami można włożyć do zmywarki i włączyć standardowy program mycia/suszenia. Konfiturę nakładać do jeszcze gorących i suchych słoików.
- lub słoiki wraz z zakrętkami wstawić do zimnego piekarnika, następnie rozgrzewać go do 120 stopni C i wyparzać przez około 40 minut.
Jak pasteryzować słoiki wypełnione konfiturą:
- słoiki o podobnej wysokości wstawiamy do dużych garnków (słoiki nie mogą stykać się ze sobą). Wlewamy wodę (musi sięgać poniżej nakrętki, np. do około 2/3 wysokości słoika). Gotujemy na umiarkowanym ogniu przez około pół godziny.
- lub słoiki wstawiamy do nagrzanego do 120 stopni piekarnika i "pieczemy" przez około 20 minut, otwieramy piekarnik i studzimy w otwartym piekarniku.