Omlet ze świeżymi pomidorami. Z chili i fetą.
Omlet ze świeżymi pomidorami. Z chili i fetą.
Perfekcyjny omlet może być najprostszą do zrobienia potrawą, ale tak naprawdę, aby osiągnąć wprawę potrzeba treningu i poznania kilku zasad. Dodatek pomidorów może nieco komplikować sprawę, szczególnie gdy chcemy przygotować wszystko z jednej patelni. Zanim zaczniemy smażyć omlety przygotujmy sobie wszystkie składniki. Przed dodaniem na patelnię jajek podsmażam przez chwilkę pomidory na dużym ogniu. W momencie wlewania masy dno patelni musi być całe pokryte masłem, aby omlet nie przywarł. Jak tylko spód się zetnie zaczynam energicznie poruszać patelnią (można zobaczyć na filmiku z Julią Child na stronie z przepisem : -) co chwilkę odstawiając patelnię na ogień. Masa powinna dość szybko się ścinać i jednocześnie "napuszyć".
Omlet po usmażeniu musi być miękki i delikatny, rozpływać się w ustach. W połączeniu z ciepłymi pomidorami jest uzależniający i trudno poprzestać na jednym :-) Warto poćwiczyć i dojść do perfekcji. Pierwsze omlety z pomidorami zróbcie w wersji podstawowej, następnie koniecznie spróbujcie z dodatkiem chili, papryki w proszku i fety - taki omlet to świetne śniadanie czy lunch, a nawet kolacja na ciepło :-) To również świetna zabawa podczas spotkań z przyjaciółmi, gdzie każdy może spróbować swoich sił i dobierać swoje ulubione dodatki! Sama usmażyłam ostatnio chyba ze 20 omletów z pomidorami, w różnych wersjach: z pomidorami dodawanymi na końcu do usmażonego już omleta, z dłużej podsmażanymi pomidorami (jak na sos) i w wersji podanej na stronie czyli krótko obsmażonymi i na wysokim ogniu. Taki właśnie omlet najlepiej nam smakował.
Ostatnio znoszę do domu całe kilogramy pomidorów :-) Wkrótce podzielę się z Wami swoimi kolejnymi pomysłami na ich podanie. Póki co zapraszam do działu z pomidorami z przepisami z poprzednich lat. Kupując pomidory wybierajcie różne ciekawe odmiany, także te o nietypowych kształtach. Pytajcie o malinowe (również z kolorze żółtym), o paprykowe (długie i podłużne z małą ilością nasion i soku - bardzo dobre do sosów czy do zup). Mogą być "pofalowane" - te mają miękki oraz "gęsty" miąższ, mało nasion i również nadają się do gotowania.