Makowiec tradycyjny
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(21 głosów)
Prawdziwy makowiec, który nie ma sobie równych :) Najlepiej zaprezentuje się na świątecznym stole ułożony na dużym, podłużnym półmisku. Jest wilgotny i to stanowi jego duży plus. Powstał z wysokiej jakości ciasta drożdżowego, które zachowuje długo świeżość. Trzeba pamiętać, że makowce drożdżowe w niskiej temperaturze szybciej się starzeją. Dobrze jest też trzymać go w pojemniku na ciasto.
Dodatkowym smaczkiem są ziarenka wanilii w samym cieście drożdżowym oraz kieliszek włoskiego likieru amaretto dodany do masy makowej. Makowiec po upieczeniu może mieć kształt pofalowany, co daje mu nieco rustykalnego charakteru. Z podanych proporcji składników można otrzymać też dwa mniejsze makowce.
Na przygotowanie makowca najlepiej zarezerwować sobie jedno przedpołudnie. Aby ułatwić sobie zadanie, masę makową można zrobić wieczorem poprzedniego dnia. W miarę możliwości użyjcie tutaj świeżych drożdży.
0
21
4.52
admin Makowiec tradycyjny
Makowiec lub makownik, inaczej strucla z makiem
Makowiec to typowe danie wigilijne w polskiej kuchni. Składa się z ciasta drożdżowego zawijanego z masą z maku.
Poniżej znajduje się przepis na prawdziwy, duży i wykwintny makowiec zawijany. Tradycyjny makowiec świąteczny dla całej rodziny. Drożdżowy, z bogatą masą makową z orzechami i bakaliami. Wysoka jakość ciasta drożdżowego pozwala dłużej zachować świeżość wypieku. Własnoręcznie przygotowana masa makowa zadowoli nawet największych smakoszy makowców.
Składniki
Ciasto drożdżowe
- 50 g świeżych drożdży
- 6 żółtek
- 80 g drobnego cukru do wypieków lub cukru pudru
- ziarenka z 1 laski wanilii (lub 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii)
- 380 g mąki pszennej tortowej
- 190 ml ciepłego mleka
- 110 g masła, roztopionego i ostudzonego
Masa makowa
- 250 g maku
- 25 g orzechów włoskich
- 25 g rodzynek
- 25 g smażonej skórki pomarańczowej lub kandyzowanej
- 50 g miękkiego masła
- 1 kieliszek likieru amaretto lub 1 łyżeczka ekstraktu migdałowego
- 5 jajek
- 1 szklanka cukru pudru
Oraz
- lukier i 2 łyżki smażonej skórki do dekoracji
Przygotowanie
Ciasto drożdżowe
- Do kubka wkruszyć drożdże, wymieszać z 1/2 szklanki ciepłego mleka, 1 łyżeczką cukru i 2 łyżkami mąki. Przykryć i odstawić na 15 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (kubek można wstawić na kilka minut do średnio gorącej wody aby ułatwić rozwój drożdży).
- Żółtka utrzeć z drobnym cukrem na puszysty krem. Laskę wanilii przeciąć na pół, łyżeczką wyłuskać ziarenka i dodać je do ubitej masy. Wymieszać z przesianą mąką, drożdżami, resztą ciepłego mleka oraz roztopionym i ostudzonym masłem.
- Wyrobić elastyczne i dość luźne ciasto, przez około 15 minut, aż zacznie odchodzić od ręki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na około 1 godzinę.
Masa makowa
- Mak umieścić na sitku i przelać wrzątkiem, dokładnie odsączyć i odparować. Zmielić dwukrotnie w maszynce sitkiem do maku (o najmniejszych oczkach). Do zmielonego maku dodać posiekane orzechy, rodzynki, skórkę pomarańczową, miękkie masło, oraz likier amaretto.
- Dokładnie rozdzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć z cukrem pudrem i wymieszać z masą makową, następnie ubić sztywną pianę z białek i również wymieszać z masą.
- Wyrośnięte ciasto wyłożyć na podsypaną mąką stolnicę i wyrabiać przez 2 - 3 minuty. Rrozwałkować na podsypanym mąką arkuszu papieru do pieczenia, całość przenieść na blachę do pieczenia.
- Pokryć masą makową i zawinąć w roladę, dokładnie skleić ciasto na łączeniach, zarówno wzdłuż rolady jak i na jej końcach. Ułożyć łączeniem do dołu i odstawić na 30 minut do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. W międzyczasie nagrzać piekarnik do 180 stopni C.
- Do nagrzanego piekarnika wstawić ciasto i piec przez około 45 minut, aż będzie zrumieniony. Po ostudzeniu polać lukrem, udekorować skórką pomarańczową.
Wskazówki
Można zrobić 3 mniejsze strucle i upiec je w keksówkach wyłożonych papierem do pieczenia. Mniejsze makowce pieką się krócej, ok. 30 minut.