Chleb z ciemnym piwem Guinness

Wpis na blogu
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
Średnia: 4.4 (7 głosów)
4.42857
Gdy nadchodzą chłodne dni, nic tak nie poprawia nastroju jak własny, świeżo upieczony chleb...Ten jest wyjątkowy, bo ma ekstremalnie grubą i chrupiącą skórkę oraz wilgotny i mięsisty miąższ. Wystarczy mąka, drożdże, sól i woda :-) To chleb bez zagniatania ciasta. Samej pracy przy chlebie jest niewiele, pieczenie jest tylko rozciągnięte w czasie. Składniki mieszamy łyżką i odstawiamy do wyrośnięcia na 12 - 18 godzin (najlepiej na noc). Po tym czasie wykładamy ciasto na blat i czekamy 1 - 2 godziny aż ciasto znów urośnie. Później już tylko wrzucamy chleb do rozgrzanego garnka i pieczemy. Chleb można upiec z dodatkiem sera (lub serów) - wówczas smakuje jak najlepsza pizza :-) Część sera można zastąpić posiekanymi suszonymi pomidorami lub oliwkami, można też dodać przyprawy lub inne ulubione składniki. Swoją przygodę z chlebami warto rozpocząć od upieczenia prostego chleba bez żadnych dodatków. Przepis pochodzi z książki My bread, The revolutionary no-work, no knead method, Jima Laheya. Pieczenie chleba można zobaczyć na filmie. To właśnie z niej pochodzi również przepis na ciasto pizzowe bez zagniatania. Sama piekę te chleby już trzeci rok (oczywiście od czasu do czasu, głównie właśnie podczas jesieni i zimy). Z mąki pszennej, orkiszowej, korzystam też z przepisów na chleb żytni czy razowy. Polecam go również Wam, dla siebie, dla rodziny i na prezent dla znajomych, do których wybieramy się z wizytą :-) 0
7 4.43

Chleb z ciemnym piwem Guinness

Łatwy chleb z grubą i chrupiącą skórką, bez zagniatania ciasta

Składniki

Składniki:

  • 400 g mąki* 
  • 1 i 1/4 łyżeczki soli
  • 15 g świeżych drożdży (lub 3/4 łyżeczki suchych drożdży)
  • 300 g ciemnego piwa Guinness (używam z puszki takiego)
  • mąka lub otręby do obsypania chleba

* pszennej lub orkiszowej (uniwersalnej, tortowej, ale najlepiej chlebowej, ja piekę z jasnej mąki orkiszowej typ 700)

Przygotowanie

  • Mąkę przesiać do dużej miski, dodać sól, pokruszone drożdże i wymieszać łyżką. Wlać piwo i wymieszać składniki łyżką (krótko, do połączenia się składników, przez około pół minuty). Miskę z ciastem przykryć (talerzem lub folią) i odstawić do wyrośnięcia na około 14 godzin (minimum 12 godzin), najlepiej na noc (w temperaturze pokojowej, np. na blacie kuchennym).
  • Stolnicę oprószyć mąką i wyłożyć ciasto. Złożyć ciasto trzy razy, za każdym razem na pół (ciasto będzie dość rzadkie i nie utworzy kształtnej kulki).
  • Na blacie kuchennym położyć czystą ściereczkę kuchenną, oprószyć ją mąką i położyć w to miejsce złożone ciasto łączeniem do dołu. Przykryć ciasto wystającymi bokami ściereczki i zostawić w ciepłym miejscu w kuchni na 1 - 2 godziny. Ciasto jest gotowe po podwojeniu objętości.
  • Na pół godziny przed końcem wyrastania nagrzać piekarnik do 240 - 250 stopni C, ustawiając kratkę w dolnej 1/3 części piekarnika. Na kratce ustawić przykryty garnek żaroodporny np. żeliwny, emaliowany i nagrzewać go razem z piekarnikiem.
  • Ostrożnie, używając rękawic kuchennych, wyjąć gorący garnek z piekarnika i zdjąć pokrywę. Umieścić ciasto w garnku (zsunąć ze ścierki, uważając aby nie posypać chleba zbyt dużą ilością mąki) lub szybko i ostrożnie przenieść chleb do garnka w oprószonych mąką dłoniach). Należy uważać, bo garnek będzie bardzo gorący. Garnek przykryć i piec przez 30 minut. Zdjąć pokrywę i piec dalej aż chleb będzie dobrze zrumieniony ale nie przypalony przez 15 - 30 minut (zwykle piekę 20 minut, po 5 minutach pieczenia licząc od zdjęcia pokrywy kładę na chlebie kawałek folii aluminiowej, aby wierzch już bardziej się nie rumienił. Jeśli po 5 minutach chleb nie jest rumiany, poczekaj z folią aż się zrumieni na ciemny brązowy kolor).
  • Wyjąć garnek z chlebem z piekarnika, otworzyć, po kilku minutach wyjąć chleb go z garnka i odłożyć na metalową kratkę do całkowitego ostudzenia. Kroić po ostudzeniu.

Ten przepis w Waszym wykonaniuDodaj swoje zdjęcie