Pierniczki nadziewane powidłami śliwkowymi lub marmoladą
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(18 głosów)
Jeśli marzą się Wam na święta pyszne, nadziewane powidłami pierniczki, polecam dzisiejszy przepis. Jest to modyfikacja znanego Wam przepisu na pierniczki sprzed kilku lat. Wasze komentarze dowodzą, że jest to bardzo dobry przepis i na razie żadne inne pierniczki nie są od nich smaczniejsze :-)
Ciasto szybko się zagniata i nie trzeba go wcześniej schładzać. Pierniczki są miękkie i pyszne zaraz po upieczeniu — są zatem idealne na świąteczny wypiek na ostatnią chwilę, np. w Wigilię rano. Przez cały dzień są miękkie, później twardnieją. Takie pierniczki wkłada się w słoiki i czeka minimum 1 tydzień lub najlepiej jeszcze dłużej na powtórne zmięknięcie. Dlatego drugą opcją jest przygotowanie pierników właśnie teraz, gdyż zdążą zmięknąć do Świąt :-) Nabiorą przez ten czas charakterystycznego aromatu i charakteru. Polecam na prezenty świąteczne, na spotkania wigilijne w pracy i w szkole. Przygotowywanie pierniczków to także świetna zabawa z dziećmi.
I jeszcze kilka uwag technicznych do dzisiejszych nadziewanych pierniczków... dla pogłębienia aromatu i koloru dodałam do nich kawy zbożowej, likieru pomarańczowego (możecie dodać skórkę z pomarańczy lub sok pomarańczowy) oraz kakao. Pierniczki nadziewałam zaraz po upieczeniu gdy były najbardziej miękkie, trzeba mieć specjalny pojemnik z końcówką, ewentualnie szprycę lub rękaw cukierniczy. Pierniczki — aby łatwiej było je nadziewać — lepiej zrobić troszkę grubsze. Powidła — jeśli nie są gładkie — trzeba zmiksować. Polewa jest opcjonalna — ja preferuję nawet bez polewy, aby cieszyć się smakiem samych pierniczków. Jeśli czujecie się na siłach i macie zdolności artystyczne, możecie dowolnie dekorować swoje wypieki. Powodzenia!
0
18
4.83
admin Pierniczki nadziewane powidłami śliwkowymi lub marmoladą
Można nadziewać przed pieczeniem - składać dwa płaty ciasta w środku z nadzieniem i wycinać foremką kształty lub szprycą - po upieczeniu.
Składniki
40 sztuk
- 2 szklanki mąki
- 1 łyżka kakao
- 1/2 łyżki kawy zbożowej lub 3/4 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
- 2 łyżki miodu
- 3/4 szklanki cukru
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- 2 łyżki przyprawy piernikowej lub korzennej
- 1 łyżka masła
- 1 jajko + dodatkowe do posmarowania
- około 1/4 szklanki lekko ciepłego mleka*
Nadzienie: powidła śliwkowe lub marmolada
Dekoracja: gotowa polewa do oblewania ciast
Potrzebna będzie: foremka np. serduszko
Przygotowanie
- Mąkę przesiać na stolnicę razem z kakao, dodać kawę zbożową lub rozpuszczalną, wlać rozpuszczony gorący miód i wymieszać (najlepiej nożem). Ciągle siekając, dodawać kolejno cukier, sodę, przyprawę, a gdy masa lekko przestygnie - masło i jedno średnie jajko.
- Dolewając stopniowo po 1 łyżeczce płynu (mleka lub likieru pomarańczowego lub soku pomarańczowego) zagniatać ręką ciasto aż będzie średnio twarde i gęste, w konsystencji będzie przypominało ciasto kruche (możemy nie wykorzystać całego płynu). Dokładnie wyrabiać ręką, aż będzie gładkie, przez około 10 minut.
- Jeśli nadziewamy przed pieczeniem: na posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto na placek o grubości około 1/2 cm, na jednej połówce ciasta układać po łyżeczce nadzienia, przykryć drugą połową ciasta i palcami docisnąć ciasto wkoło nadzienia, wyciąć kształt foremką. Jeśli nadziewamy po upieczeniu - ciasto rozwałkowujemy nieco grubiej, około 1 cm i wykrawamy z ciasta odpowiednie kształty.
- Złączyć resztki ciasta w kulkę, ponownie rozwałkować i wyciąć kolejne pierniczki. Smarować rozmąconym jajkiem i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach około 2 - 3 cm od siebie.
- Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 7-10 minut (pierniczki bez nadzienia) i około 10-13 minut (z nadzieniem). Po wyjęciu z piekarnika pierniczki będą miękkie, wtedy można je też nadziewać. Nałożyć gładkie powidła do pojemnika z końcówką i wbić się w bok pierniczka i nadziać porcją (około 1 łyżeczki) powideł.
- Opcjonalnie dekorować polewą (cieniutką warstwą) gdy pierniczki będą miękkie, czyli zaraz po upieczeniu lub po leżakowaniu i ponownym zmięknięciu.
Wskazówki
*mleko możemy zastąpić likierem pomarańczowym i sokiem z pomarańczy lub dodajmy do mleka skórkę z pomarańczy lub ekstrakt pomarańczowy, pierniczki nabiorą wówczas pięknego świątecznego aromatu.