Risotto Primavera
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(58 głosów)
Na fali popularności makaronu Primavera stworzyłam dla Was przepis na risotto Primavera, w podobnym klimacie :) Tym razem zamiast fasolki szparagowej użyłam szparagów, ale zapisałam też wersję z fasolką szparagową (np. mrożoną), aby danie można było przygotować przez cały rok.
Zielone warzywa jak szparagi, cukinia, przeplatają się z tasiemkami pomarańczowej marchewki oraz kawałeczkami soczystego pomidora. Całość doprawiona czosnkiem, oliwą, zieleniną.
Klasycznie włoskie risotto gotuje się podlewając je białym winem, ale często zadajecie pytanie, czy można zastąpić je czymś bezalkoholowym. Otóż możecie po prostu pominąć w przepisie ten dodatek.
0
58
4.79
kwestiasmaku Risotto Primavera
Lekkie i pyszne risotto z warzywami w delikatnym sosie z oliwy, pomidorów oraz bazylii, z dodatkiem parmezanu.
Składniki
2 - 3 porcje
- 150 g ryżu do risotto np. Arborio
- 60 ml białego wina (można pominąć)
- ok. 700 ml bulionu (może być np. z kostki eko)
- 250 g szparagów lub 150 g fasolki szparagowej
- 1 marchewka
- 1 mała cukinia
- 1 nieduża cebula
- 3 ząbki czosnku
- 1 pomidor
- 2 łyżki oliwy extra
- 2 łyżki masła lub masła roślinnego
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- 1 łyżka posiekanego szczypiorku
- 2 łyżki posiekanej bazylii
- 3 łyżki tartego parmezanu lub grana padano lub wegańskiego*
Przygotowanie
- Jeśli używamy szparagów, należy je opłukać, odłamać (same złamią się we właściwym miejscu), wyrzucić twarde, zdrewniałe końce (są włókniste i nie nadają się do jedzenia). Pozostałą zieloną część szparagów pokroić ukośnie na kawałeczki, zachowując zielone główki w całości.
- Jeśli używamy fasolki szparagowej, należy ją pokroić na kawałeczki.
- Marchewkę obrać, następnie obieraczką do warzyw "obierać ją" robiąc paseczki - tasiemki. Tak samo postąpić z nieobraną cukinią (pomijając środek z pestkami ze środka).
- Cebulę pokroić w drobną kosteczkę, czosnek przecisnąć przez praskę, pomidora sparzyć, obrać ze skórki a miąższ pokroić w kosteczkę.
- W wysokim garnku roztopić łyżkę masła, dodać połowę cebuli i zeszklić ją mieszając od czasu do czasu nie rumieniąc.
- Dodać ryż i smażyć na małym ogniu przez około 1 minutę ciągle mieszając aż cały ryż się podgrzeje. Wlać wino i całkowicie odparować.
- Następnie stopniowo (po około 1/2 szklanki) dodawać gorący bulion, mieszając ryż. Dodawać kolejną porcję bulionu dopiero wówczas gdy poprzednia zostanie wchłonięta przez ryż. Gotować w ten sposób risotto przez ok. 17 minut. Na ostatnie 7 minut dodać fasolkę.
- W czasie gdy gotuje się ryż, na oddzielnej patelni podsmażyć warzywa: na dużej pateli na 2 łyżkach oliwy zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę. Następnie dodać marchewkę i dalej smażyć co chwilę mieszając przez ok. 2 minuty. Dodać szparagi i smażyć przez kolejne 2 minuty. Pod koniec dodać czosnek.
- Dodać pomidora, doprawić całość solą, pieprzem oraz oregano. Gotować przez około 3 minuty co chwilę mieszając.
- Dodać cukinię i gotować przez ok. 2 minuty aż zmięknie.
- Gotowe warzywa przełożyć do garnka z ugotowanym, gorącym ryżem. Odstawić z ognia, dodać pozostałą łyżkę masła, 2 łyżki tartego sera, posiekany szczypiorek i bazylię. Całość wymieszać.
- Sprawdzić doprawienie solą i pieprzem. Podawać z dodatkowym serem i oliwą wedle uznania.
Wskazówki
* wegański parmezan: 30 g orzechów nerkowca, 1 łyżka płatków drożdżowych nieaktywnych, szczypta soli, szczypta sproszkowanego czosnku. Orzechy delikatnie uprażyć na suchej patelni, ostudzić, rozdrobnić w melakserze, dodać płatki drożdżowe, sól i czosnek w proszku, ponownie krótko zmiksować.
- Risotto Primavera