Chińskie naleśniki z kaczką, warzywami i sosem hoisin
Mając do dyspozycji udka kacze, zaplanowałam przygotować Rilettes, czyli smarowidło z kaczego mięsa. Upieczone i duszone mięso z udek kaczych, połączone z tłuszczem, miało stanowić smakowitą alternatywę dla popularnego smalcu ze skwarkami. Gdy już mięso miałam gotowe, część rzeczywiście wykorzystałam zgodnie z planami, a z reszty postanowiłam przygotować pyszne chińskie naleśniki nadziewane kaczką, warzywami (ogórek, por i marchewka) z sosem hoisin. Naleśniki przygotowałam wzorując się słynną "kaczką po pekińsku". Zamiast całej tuszy kaczej, użyłam udek.
Sos hoisin, jeden z podstawowych sosów kuchni chińskiej, można kupić gotowy, ale ja wolę jego domową wersję, tym bardziej, że jest tak prosty do przygotowania. Składniki wystarczy ze sobą połączyć.
Chińskie naleśniki mogą posłużyć do zawinięcia innych ulubionych składników i dodatków. Stanowią interesującą propozycję na spotkanie ze znajomymi. Goście mogą sięgać sami po poszczególne elementy potrawy i komponować swoje naleśniki. Same ciasto naleśnikowe bardzo prosto i przyjemnie się robi, w ich skład wchodzi mąka i gorąca woda. To niezawodny przepis z książki "Simple Chinese Cookery" aut. Ken Hom. Naleśniki są idealnie sprężyste i bardzo dobrze trzymają nadzienie.
0
17
4.47
admin Chińskie naleśniki z kaczką, warzywami i sosem hoisin
Składniki
4 porcje
- 4 kacze udka
- kilka gałązek świeżego tymianku (lub 1 łyżeczka suszonego)
- 3 ząbki czosnku w łupinkach, rozgniecione
- 1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka ziaren jałowca
- 250 ml białego wina lub bulionu z jarzyn
Ciasto na naleśniki (20 sztuk)
- 140 g mąki pszennej
- 125 ml bardzo gorącej wody
- około 2 - 3 łyżeczki oleju sezamowego
Warzywa
- kawałek pora (jasno zielona część), pokrojonego na wąskie paseczki
- marchewka, pokrojona w cienkie słupki
- ogórek (bez nasion ze środka), pokrojony w słupki
Domowy sos hoisin
- 8 łyżek sosu sojowego
- 3 łyżki masła orzechowego
- 2 łyżki brązowego cukru
- 4 łyżeczki octu ryżowego
- 1 starty ząbek czosnku
- 4 łyżeczki oleju sezamowego
- szczypta ostrej papryki w proszku
- szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu
Przygotowanie
- Kaczka: piekarnik nagrzać do 200 stopni. Udka podziurkować widelcem, oprószyć solą, ułożyć na ruszcie lub kratce piekarnika. Na dolną półkę ustawić blaszkę, do której będzie zbierał się tłuszcz. Piec przez godzinę, aż nadmiar tłuszczu wytopi się. Udka przełożyć do żaroodpornego garnka, dodać tymianek, czosnek oraz roztarte w moździerzu pieprz i jałowiec. Dodać wino lub bulion, przykryć i zagotować. Dusić na małym ogniu przez 2 godziny, następnie obrać udka z mięsa i włożyć je do miseczki lub słoika, zalać pozostałym sosem. Przykryć i wstawić do lodówki. Tak przygotowane mięso można połączyć z tłuszczem gęsim lub wieprzowym i zrobić rilllettes do smarowania pieczywa. Do naleśników używamy samego mięsa kaczki, bez dodawania tłuszczu.
- Ciasto na naleśniki: mąkę przesiać do miski i stopniowo wlewając gorącą wodę, mieszać widelcem aż składniki połączą się. Wyjąć ciasto na stolnicę lub blat i wygniatać rękami przez około 7 minut (jeśli ciasto się klei, podsypać trochę mąki, jeśli jest za suche - dodać odrobinę wody). Ciasto przykryć wilgotną ściereczką i odstawić na 30 minut. Gotowe ciasto wyłożyć na stolnicę i powygniatać przez 3 - 4 minuty, podsypując w razie konieczności mąką. Uformować wałek długi na około 25 cm. Pokroić na 20 równych kawałków, z których ulepić kuleczki. Smarować kuleczki olejem sezamowym i składać do siebie posmarowaną stroną. Rozwałkować na cienkie naleśniki o średnicy około 10 cm. Rozgrzać wok lub patelnię i smażyć naleśniki na małym ogniu przez około 1 - 2 minuty, aż spód się lekko zrumieni, następnie smażyć naleśniki z drugiej strony. Gdy naleśniki się przestudzą, ale będą jeszcze ciepłe, rozdzielić je na dwie części (dzięki "podwójnemu" smażeniu naleśniki są miękkie, odpowiednio wilgotne i plastyczne). Podgrzewać na parze.
- Sos: Wszystkie składniki włożyć do rondelka i podgrzewać cały czas energicznie mieszając (najlepiej za pomocą rózgi) aż składniki się połączą a sos będzie jednolity. Połowę sosu wymieszać z mięsem kaczki, resztę wykorzystać do komponowania naleśników.
- Składać naleśniki, układając kolejno mięso, warzywa i sos.