Sernik dyniowy z polewą cytrusową
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(9 głosów)
Sernik w stylu nowojorskim pieczony — znaną już chyba wszystkim — metodą z obniżoną temperaturą. Kremowy i wilgotny dzięki purée z pieczonej dyni. Udekorowany polewą z owoców cytrusowych (cytryny, pomarańczy i mandarynki), przygotowanej na bazie żółtek.
Polewę zrobiłam na bazie przepisu na typowy lemon curd, z tym, że oprócz cytryny dodałam też pomarańczę i mandarynkę. Im więcej soku mandarynkowego tym kolor polewy będzie bardziej pomarańczowy. Sernik i polewę robimy dzień wcześniej i schładzamy oddzielnie w lodówce.
0
9
4.33
admin Sernik dyniowy z polewą cytrusową
W wersji na Halloween sernik można udekorować "pajęczyną" z roztopionej czekolady.
Składniki
Masa serowo-dyniowa:
- 1 kg zmielonego sera
- 1 puszka (533 g) mleka skondensowanego słodzonego
- 1/2 puszki purée z pieczonej dyni (np. jak w tym przepisie)
- skórka starta z 1 pomarańczy
- 1 sypki budyń wanilinowy (35 g)
- 5 jajek
Cytrusowa polewa:
- 1 i 1/2 łyżki stołowej startej skórki z owoców cytrusowych (użyłam 1 cytryny, 1 pomarańczy i 1 mandarynki, można wybrać jeden rodzaj)
- 125 ml soku z owoców cytrusowych, np. cytryny, mandarynki lub pomarańczy
- 8 dużych żółtek jaj
- 350 g cukru
- 150 g masła
Do dekoracji (pajęczyna):
- czarny lukier w tubce (gotowy, użyłam takiego) lub domowy (100 g cukru pudru, 2 łyżki kakao + odrobina rumu lub wody) - jak np. w torcie marcepanowym + szpryca lub rękaw cukierniczy do wyciśnięcia lukru, ewentualnie woreczek z dziurką
- płatki migdałów
Przygotowanie
- Przygotować tortownicę o średnicy około 25-26 cm. Dno wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier poza obręcz. Piekarnik nagrzać do 180 stopni.
- Masa serowo-dyniowa: Na średnich obrotach miksera zmiksować ser z mlekiem skondensowanym, dynią (odmierzyć pół pustej puszki po mleku skondensowanym), skórką pomarańczową i budyniem. Dodawać po jednym jajku miksując po każdym dodanym jajku przez ok. 15 sekund.
- Masę wlać do tortownicy i wstawić do piekarnika. Piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni i piec sernik przez 90 minut lub do ścięcia się masy.
- Cytrusowa polewa: do szerokiego rondla lub garnka wlać sok z cytrusów, dodać startą skórkę, żółtka i cukier. Wszystko zmiksować lub roztrzepać widelcem do połączenia się składników. Gotować na malutkim ogniu często mieszając drewnianą łyżką, do czasu aż masa zgęstnieje (około 13-15 minut). Uwaga: Należy uważać aby jajka się nie ścięły. Gdy masa będzie gładka i zgęstniała, dodać pokrojone w kostkę masło i nadal często mieszając podgrzewać masę aż zgęstnieje jeszcze bardziej, zacznie przyklejać się do wypukłej części łyżki (nie będzie swobodnie z niej spływać). Zajmie to około 13 - 15 minut. Gotowy krem przelać do miski i po ostudzeniu wstawić do lodówki na całą noc.
- Sernik ostudzić, następnie obkroić nożem i zdjąć obręcz. Wstawić do lodówki na noc bez przykrycia. Przed samym podaniem sernik posmarować polewą. Boki obłożyć płatkami migdałów.
- Czarnym lukrem lub roztopioną czekoladą narysować spiralkę rozpoczynającą się od środka sernika. Domowy lukier zrobimy mieszając cukier puder z kakao i dodając stopniowo niewielką ilość płynu (rumu, wody). Lukier wyciskamy za pomocą szprycy, rękawa cukierniczego lub w woreczka foliowego z wyciętą małą dziurką w rożku. Patyczkiem lub końcem noża zaznaczyć porcje sernika.
Wskazówki
- Sernik i polewę cytrusową należy przygotować dzień wcześniej i oddzielnie trzymać w lodówce. Na godzinę przed podaniem udekorować sernik zgęstniałą polewą i pajęczyną.
- Cytrusowa polewa to dobry sposób na wykorzystanie dużej ilości żółtek np. po bezie. Krem można wykorzystać do polewania wszelkiego rodzaju deserów, ciast. Można trzymać w lodówce przez około 1 tydzień.
- W wersji mniej kalorycznej do sernika można użyć połowę ilości kremu z powyższego przepisu.
- Polewę należy rozprowadzić po serniku przed podaniem. W zetknięciu z sernikiem przy dłuższym przechowywaniu polewa roztapia się.