Dżem wiśniowy
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(4 głosów)
Tym razem produkcja mojej mamy - dżem wiśniowy na zimę. To już ostatnia szansa na przygotowanie domowego dżemu wiśniowego, bowiem sezon na świeże wiśnie właśnie dobiega końca. Dżem świetnie sprawdzi się nie tylko na kanapki ale również do wypieków - do przełożenia ciasta lub tortu, a także do polewania lodów i deserów lodowych. Przepis jest bardzo prosty bo z użyciem żel-fixu. Dzięki niemu owoce krótko gotujemy i pozostają jędrne i smaczne, a nasze przetwory nie będą się psuć. Trzeba tylko wcześniej przygotować słoiki - wyparzyć i osuszyć.
0
4
3.75
kwestiasmaku Dżem wiśniowy
Pyszny domowy dżem z wiśni na 2 sposoby - tradycyjny i błyskawiczny z cukrem żelującym
Składniki
4 słoiczki po 250 ml
Dżem z cukrem żelującym
- 1 kg wydrylowanych wiśni
- 1 opakowanie żel-fixu 3:1 o wadze 25 g + 200 g cukru
- lub 200 g cukru żelującego 3:1
Dżem tradycyjny
- 1 kg wiśni
- 300 g cukru
- sok z 1 cytryny
Przygotowanie
Dżem z cukrem żelującym
- Wydrylowane wiśnie zważyć i odmierzyć 1 kg. Wymieszać z żel-fixem i cukrem w szerokim garnku.
- Gotować przez 3 minuty, następnie przełożyć do 4 wyparzonych i suchych słoiczków. Słoiki wypełniać do 3/4 wysokości. Od razu zamknąć i odstawić do ostudzenia.
- Dżem jest już gotowy do spożycia następnego dnia, ale jeśli robimy przetwory na zimę, wstawiamy słoiki do spiżarki lub piwnicy.
Dżem tradycyjny
- Wiśnie umyć, wydrylować (najlepiej za pomocą prostego urządzenia - drylownicy). Włożyć do dużego garnka z grubym dnem, dodać cukier, sok z cytryny i wymieszać.
- Odstawić na około 30 - 60 minut, aż owoce zaczną puszczać sok.
- Zagotować na małym ogniu co chwilę delikatnie mieszając, następnie zebrać utworzoną pianę. Gotować przez ok. 10 minut na małym ogniu, następnie odstawić na 4 godziny.
- Po tym czasie znów zagotować owoce i pogotować jeszcze przez ok. 30 minut. Odstawić do następnego dnia.
- Kolejnego dnia gotować dżem do uzyskania odpowiedniej konsystencji, na wolnym ogniu, co chwilę mieszając.
- Nakładać gorący do słoików i odwracać do góry dnem. Po całkowitym ostudzeniu można już dżem odwrócić i wstawić do piwnicy lub spiżarki.
Wskazówki
- Aby przyspieszyć gotowanie dżemu, a dokładnie wygotowywanie soku w celu jego zagęszczenia, można odlać sok z dżemu do buteleczek lub do słoiczków i wykorzystać go w zimie jako gotowy sok wiśniowy do rozcieńczania z wodą.
- Dżem z wykorzystaniem cukru żelującego ma tę zaletę, że jest odpowiednio gęsty bez długiego gotowania. Dzięki temu owoce zachowują też dużo "świeżości".
- O przygotowaniu słoików (wyparzaniu i suszeniu) można przeczytać w zakładce Przetwory.